Siemens Türkiye ve Eyüboğlu Eğitim Kurumları’ndan ortak proje: Sürdürülebilir ve Dijital Kampüs

Siemens Türkiye, ‘Sürdürülebilir ve Dijital Kampüs’ olmayı hedefleyen Eyüboğlu Eğitim Kurumları ile ‘Enerji Performans Sözleşmesine’ imza attı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre iş birliğinin ilk fazı kapsamında öğretim kurumunda güneş enerji santrali (GES) ve oda otomasyon sistemleri kurularak hem yenilenebilir enerji elde edilecek hem de enerjiden tasarruf sağlanacak.GES’ten elde edilecek enerji sayesinde Eyüboğlu Eğitim Kurumları Çamlıca Kampüsü ve Eyüboğlu Eğitim Kurumları Batı Ataşehir Kampüsü’nün enerji ihtiyacı karşılanacak. 

Siemens Türkiye, öğrencilere çalıştay ve mentorluk programları ile enerji verimliliği eğitimleri verecek

Siemens Türkiye, iki kurum arasında yapılacak partnerlik kapsamında yangın algılama ve ihbar sistemleri, acil anons sistemleri, kartlı geçiş sistemleri, görüntü işleme ve kamera analiz teknolojileri ile öğrenci yoklaması uygulamasının geliştirilmesi, rüzgar enerjisinin kullanılması için uygun ürün ve çözümlerin sağlanması; binaların ısı haritaları, işletme personellerine yönelik arayüzlerin oluşturulması, iş süreçlerinin dijitalize ve otomatize edilmesi için uygun çözümlerin ve yazılımların geliştirilmesi konularında Eyüboğlu Eğitim Kurumları’na destek olacak. Öte yandan Eyüboğlu öğrencileri ile Siemens çalışanlarının bir araya getirildiği kariyer günleri, çözümlerin öğrencilere aktarılacağı çalıştaylar, mentorluk programları, Türkiye’de ve yurt dışında teknik geziler, söyleşiler ve tesis gezileri düzenlenmesi planlanıyor.

Siemens Türkiye CEO’su Hüseyin Gelis: “Siemens Türkiye olarak Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nın teknolojik çözüm ortağı olmaktan mutluluk duyuyoruz”

İş birliğine ilişkin değerlendirmede bulunan Siemens Türkiye CEO’su Hüseyin Gelis, Türkiye’deki eğitim kurumlarında ciddi bir enerji verimliliği potansiyeli bulunduğunu vurgulayarak, “Enerji performans sözleşmesi kapsamında ilk adımlarını attığımız Sürdürülebilir ve Dijital Kampüs Projemiz ile kuruma dijitalleşme ve otomasyon alanında katkı sunacağız. Bununla birlikte Eyüpoğlu Eğitim Kurumları’nın sürdürülebilir yöntemlerle ve daha az kaynak kullanarak bu alanlardaki hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacağız.” dedi.

Siemens Türkiye Bölgesel Çözümler ve Servisler Bölümü Ülke Yöneticisi Tolga Afşin: “Eyüboğlu Koleji Çamlıca Kampüsü’nün enerji tüketiminin tamamı GES’ten elde edilecek”

Projeye yönelik çalışmalara binaların sürdürülebilirlik analizlerini gerçekleştirerek başladıklarını belirten Siemens Türkiye Bölgesel Çözümler ve Servisler Bölümü Ülke Yöneticisi Tolga Afşin ise, “Eyüboğlu Eğitim Kurumları’nın ‘sürdürülebilir kampüs’ olma hedefleri kapsamında yaptığımız çalışmalar bize okul çatılarında ciddi bir güneş enerji üretim potansiyeli olduğunu gösterdi. Projenin ilk fazında çatı GES uygulaması ve oda otomasyon sistemlerini hayata geçireceğiz. Oda otomasyonuna yönelik çalışmalarımız sayesinde tesislerde hem izlenebilir hem de tasarruflu ısıtma sağlanacak” dedi.

Eyüboğlu Koleji Çamlıca Kampüsü’nün enerji tüketiminin tamamının GES’ten elde edileceğini vurgulayan Afşin, “Burçak Eyüboğlu İlk ve Ortaokulu’nda ise tüketimin yüzde 72’si GES üzerinden sağlanacak. Projemizin ikinci fazında yangın algılama, kapalı devre televizyon (CCTV), dijital servisler ve daha birçok çalışma bulunuyor. Proje sonunda yıllık 900 bin kwh GES enerji üretiminin yanı sıra, 300 bin kwh doğalgaz tasarrufu sağlayacağımız sistemler kuracağız” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir