Barınma krizine yeni çözüm: Floransa’da Airbnb yasaklandı

İtalya’nın en popüler turizm merkezlerinden biri olan Floransa’da, Airbnb gibi platformlarda yeni kısa süreli konut kiralamaları yasaklandı. Konut krizinin etkisini gösterdiği kentte, konut kiralarının ortalama maliyetinin yükseldiğine dikkat çekildi.

Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, hükümetin sektörü düzenlemeye yönelik planlarının hayal kırıklığı yaratması nedeniyle kentin yerel olarak hareket etmeye karar verdiğini söyledi. “2016 yılında Airbnb’de listelenen daire sayısı 6 binin biraz altındaydı; bugün ise neredeyse 14 bin 378’e ulaşmış durumda” diyen Nardella, bu süre zarfında normal aylık konut kiralarının ortalama maliyetinin yüzde 42 arttığını belirtti.

‘YANLIŞ BİR SEÇİM’

İktidardaki sağ koalisyonun bir parçası olan Forza Italia partisinin bölge koordinatörü Marco Stella, Floransa’nın kararına karşı idari mahkemeye başvuracaklarını söyledi. Öte yandan Turistik kiralama girişimcileri derneği Property Managers Italia’nın başkanı Lorenzo Fagnoni, kuralların ‘piyasanın liberalizmine ters düşen tamamen yanlış bir seçim’ olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx