‘Yüzen oteller’ Antalya Limanı’na demir atmaya başladı

Toplam 370 metre uzunluğunda iki iskele, bin 830 metrekare yolcu terminaline sahip Antalya Limanı’nda kruvaziyer turizmi hareketleniyor. Birinci gemisini 25 Mart’a karşılayan liman, evvelki gün dönemin 4’üncü lüks gemisinin yolcularına mesken sahipliği yaptı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinden gelen Marshall Adaları bayraklı Seven Seas Explorer isimli yolcu gemisi, ABD’li, İngiliz ve Alman yaklaşık 500 yolcusuyla Antalya Limanı’na demirledi. 224 metre uzunluğunda, 31 metre genişliğindeki ve 10 katlı gemi, akşam saatlerinde Kıbrıs’a yanlışsız hareket etti.

Dönem sonuna kadar limanın, çok sayıda dev gemiyi konuk etmesi bekleniyor.

Bu yıl 35 lüks geminin Antalya Limanı’na demir atması bekleniyor

QTerminals Antalya Limanı Genel Müdürü Özgür Sert, AA muhabirine, Antalya’nın kruvaziyer ile farklı ülkelerden ve finansal açıdan getirisi 4 ila 5 kat daha fazla turistleri ağırladığını belirtti.

Salgın sonrası kruvaziyer turizmin tekrar hareketlendiğini ve döneme güzel bir başlangıç yaptıklarını lisana getiren Sert, şunları kaydetti:

“Bu dönem 35 kadar yolcu gemisi ile 38 bin kadar yolcuya ulaşmayı bekliyoruz. Daha evvelki yıllardaki rekorları egale etmek, daha güzel sayılara ulaşmak istiyoruz. Daha evvel 70 kadar gemiyle 200 bin yolcuya ulaşmıştık, bu sayısı 2023’te yakalama, 2024’te ise iki katına çıkarma beklentisi içindeyiz. Hem limanın kapasitesi hem de mevcut kurallarımız buna müsait.”Salgın nedeniyle kruvaziyer turizmin durma noktasına geldiğini tabir eden Sert, 2 yıldır meskene kapanan insanların artık kendilerini dışarıya atmak istediğini ve bu durumun da turizme olumlu bir biçimde yansıyacağını söyledi.

Lüks gemilerle seyahat edenlerin de farklı tecrübeler yaşadıklarını anlatan Sert, akşam yemeğini farklı bir ülkede yiyen insanların, sabah ise farklı ülkede uyandıklarını kaydetti. Limanların da tanıtım elçisi misyonu üstlendiğini aktaran Sert, buralarda verilen hizmetlerin de memnuniyete yansıdığını ve turizmin devamlılığı açısından tesirli olduğunu kaydetti.

Sert, Türkiye’de 70 civarında kruvaziyer gemi kabul eden liman bulunduğunu lakin Antalya ile İstanbul limanlarının “indi, bindi” özelliği ile farklılık gösterdiğini kelamlarına ekledi.

 

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.