Yunanistan’daki Sovyet Anıtı’na saldırı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Kallithea bölgesinde bulunan Sovyetler Birliği askerlerine atfedilen anıta sprey boya ile saldırı düzenlendi. Anıta sprey boyalarla, Ukraynalı milis gücü olan “Azov Taburu”nun ismi yazıldı.

“TARİHİ AŞAĞILAMAYA YÖNELİK BU AHLAKSIZ OLAYI KINIYORUZ”

Olayın ardından Rusya’nın Atina Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, “Tarihi aşağılamaya yönelik bu ahlaksız olayı ve kabul edilemez girişimi kesinlikle kınıyoruz. Yunan makamlarını bu barbarca saldırıyı soruşturmak ve vandalları cezalandırmak için ne gerekiyorsa yapmaya çağırıyoruz” denildi.

ANIT 2005’TE AÇILMIŞTI

Rus heykeltıraş Vyacheslav Klikov tarafından yapılan ve açılışı 2005 yılında gerçekleştirilen anıt, bir kabartma sütun ve bir heykelden oluşuyor. Kabartma sütunda elinde silah olan öldürülmüş bir Rus askeri, heykelde ise yas tutan bir Rus anne tasvir ediliyor. 1941 -1944 yılları arasında Almanya, İtalya ve Bulgaristan’ın işgaline uğrayan Yunanistan, bu yıllarda Sovyetler Birliği’nden askeri ve maddi olarak destek almıştı.

RUSYA VATANDAŞLARINA YÖNELİK TEHDİTLER ARTIYOR

Öte yandan Rus Büyükelçiliği anıta düzenlenen saldırıdan bir gün önce yaptığı açıklamada ise, “Yunanistan’daki yurttaşlarımızın, kendilerine yönelik tehdit vakaları hakkında Büyükelçiliğe gelen şikayetlerinden endişe duyuyoruz. Mağdurlara olayları derhal Yunan polisine ve elçiliğe bildirmelerini rica ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.