Yosun Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yosun Nedir?

Deniz kenarlarında tatil yaptığımız zamanlar başımıza bela olan ve çoğu kişinin gerçekten hiç sevmediği bu bitkimizin hakkının yendiğini söylemem gerekiyor. Yosunlara karşı yapılan suçlamalar asılsız suçlamalardır ve gerçekten hayatımızda yeri olması gereken şifa dağıtıcı bu bitkiye yapılan bir saygısızlıktır. Bu sebeple öncelikle yosunun ne olduğundan sonra da faydalarından bahsetmeyi kendime görev ediniyorum.

Farklı bir söyleyiş olarak moss diye de bilinen bu bitkimiz bilinenin aksine deniz diplerinden daha çok su yüzeylerinde, nemli olan ağaçların gövdelerinde ve kaya aralarında yaşamayı tercih ederler. Bu bitkinin rizoyit adı verilmiş bölgeleri vardır ve bu bitkiler klorofili de içerisinde barındıran çiçeksiz, sporlu bitkilerdir. Ve yine bilinenin aksine yosun tek tip bir bitki değildir, ipliksi yosun, yapraksı yosun, tüpsü yosun ve mikroskobik yosun şekline oluşumlar gösterebilmektedirler. Peki bu bitkinin faydaları nelerdir? Şimdi bu soru için sizleri aydınlatacağım.

Yosunun Faydaları Nelerdir?

Tıp alanında ve sanayi işlemlerinde kullanılmakta olan yosun bitkisi aynı zamanda bazı uzak doğu ülkelerinde besin olarak da tüketilmektedir. Ancak bu işlevsel yönünün yanı sıra bizimle beraber olmasını gerektiren etenler farklıdır. Öncelikle yosunun faydaları arasında saç köklerinin güçlenmesi için gerekli olan bir numaralı bitkidir. Özellikle dayanıksız, çabuk kırılan bir yapıya sahip saçları olan bireylerin saçlarını yosunla yıkamaları bu tür şikayetlerinden arınmaları için yeterli olacaktır. Ayrıca fazla kilolarından şikayetçi olan bireylerin kesinlikle uzak durmaması gereken bir bitkidir çünkü kendisi zayıflatma özelliğine sahiptir. Ancak sizi şaşırtacak olan şudur ki yosun bu özelliğini onu yediğinizde değil zayıflatmak istediğiniz bölgelere sürdüğünüzde göstermektedir. Aynı zamanda selülit problemi yaşamakta olan bireylerinde aynı işlemi selülitlerine uygulamaları tavsiye edilir. Yosunun cilt üzerindeki başka bir özeliği ise kesinlikle tercih edilmesi gereken bir cilt maskesi olmasıdır. Yosunu direkt maske olarak kullanabilirsiniz. Şimdi gelelim yosunun besin gıdası olarak tüketilmesinin neden gerekli olduğuna; haşlanmış yosunu tüketmek bağırsak çerisinde meydana gelmiş olan bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlamaktadır. Sulardaki besin zincirinin devamlılığı açısından da çok önemlidir çünkü ot ile beslenen balıkların en kolay bulabilecekleri besindir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*