Yeni Anayasa İle İlgili Önemli Gelişme

Yeni Anayasa İle İlgili Önemli Gelişme
Yeni Anayasa İle İlgili Önemli Gelişme

Yeni anayasa ile ilgili detaylar netleşmeye başladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, yeni anayasa konusunda bugün gerçekleştirdiği açıklamalarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yeni anayasa konusunda kamuoyuna ve siyasi partilere açık çağrıda bulunduğunu hatırlarak yeni anayasa konusunda dört aşamalı bir yol haritasının söz konusu olduğunu ifade etti.

‘4 AŞAMALI PLAN’

Akbaşoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ‘İlk olarak ‘Yeni Anayasa Bilim Kurulu oluşturacağız, Anayasa hukuku hocalarımızın yer aldığı, baştan aşağıya tutarlı, milli, yerli, sivil bir anayasanın yapılmasıyla ilgili bir taslak metin ortaya konulacak. Bu taslak metin, Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti ve MHP’nin siyasi değerlendirmeleriyle, bütün muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşlarıyla mutlaka enine boyuna tartışılacak ve son halini alacak. Üçüncü aşamada da Meclise, milletvekillerinin takdirine sunulacak. 600 milletvekilinin tamamı bu teklife ‘Evet’ dese dahi mutlaka milli iradenin sahibi olan aziz milletimizin referandumla onayına sunulacak’ dedi.

Bu dört aşama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ortaya koyduğu “2023’ü, Cumhuriyetimizin 100. yılını yeni, sivil, demokratik bir anayasayla taçlandıralım” çağrısının ete kemiğe büründürülmüş bir hali olacak diye konuşan Akbaşoğlu, “Bu süreçler; demokratik, özgürlükçü, sivil, tutarlı, Türkiye’nin devlet-millet kaynaşmasını tam manasıyla tesis edecek. İnsanlarımızın özgürlüğüne, güvenliğine, refahına gerçekten vesile olacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin şampiyonlar liginde yer almasını sağlayacak. Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracak. Örnek alınabilecek bir anayasa hazırlayıp milletimizin onayına sunmak istiyoruz’ açıklamasını yaptı.

Yeni sivil anayasa çalışmalarının milletten kopuk ve ne olduğu belli belirsiz birtakım çalışmalarla yürütülmeyeceğini vurgulayan Akbaşoğlu, yeni, sivil anayasa çalışmalarının şeffaf, milletin gözü önünde gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

‘DİĞER PARTİLERE DAVET’

Diğer partilere de seslenen Akbaşoğlu, ‘Bu çağrının mutlaka bütün partiler tarafından değerlendirilmesi gerekir. Onlar, ‘Biz bu çağrıya ‘Evet’ demiyoruz. Kendi bildiğimiz yolda yürüyeceğiz.’ derler, bu davete kulaklarını, gönüllerini tıkarlarsa biz Cumhur İttifakı olarak bu çalışmayı yapacağız ve kamuoyunun bilgisine de net şekilde sunacağız. Teklifimiz, inşallah çok yönlü şekilde bütün toplum kesimlerinin kanaatlerini alacak şekilde, katılımcı, demokratik bir şekilde milli, yerli bir anayasanın teşekkülü şeklinde oluşacak. Hem milletimizin hem de devletimizin kırmızı çizgilerini, olmazsa olmazlarını mutlaka ortaya koyacak. Bu manada en geniş katılımla, en tutarlı, güzel, isabetli ve yüzyıllara sari bir metni ortaya koyacak, niteliği haiz olacak. Bu kapsamda iddialı bir hukuki metin olacak. Hem yerli ve milli bir anlayışla hem de evrensel anlamda da bütün insanlığa hitap edebilecek.’diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*