Ülkede sperm kıtlığı: Yurtdışından sperm ithal etmeye başladılar…

İngiltere’de doğum kliniklerinde sperm kıtlığı yaşanması üzerine yetkililer harekete geçti. İngiltere, ABD, Danimarka ve Polonya üzere denizaşırı ülkelerden sperm ithal etmeye başladı.

İngiltere’de uzmanlar bugün gebe kalmaya çalışan bayanları enteresan bir mevzuda uyardı. İngiltere Ulusal Sıhhat Sistemi’nden yetkililer, ülkede doğurganlık kliniklerinde kullanılan spermlerin kâfi olmadığını bu yüzden ABD ve Polonya üzere denizaşırı ülkelerden sperm aldıklarını duyurdu.

Yetkililer, bağışlanan spermlerin dörtte üçünün denizaşırı ülkelerden geldiğini itiraf etti.

Yetkililer, ülke çapındaki bağışçı badiresi yaşandığını belirtirken, öteki ülkelerden alınan spermlerin yaratabileceği sıhhat sıkıntıları konusunda uyardı.

“İTHAL SPERMLER RİSKLİ OLABİLİR”

Doğurganlık yardım kuruluşu Progress Educational Trust’a nazaran bilinmeyen spermlerin kullanılması bayanları cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) riski altında bırakabilir.

Yetkililer, artık, İngiltere’deki erkeklerin NHS’ye sperm bağışlaması için harekete geçtiklerini  duyurdu.

2000’den fazla yetişkinle yapılan yeni bir anket, erkeklerin yüzde 53’ünün sperm bağışlamaya istekli olduğunu keşfetti.

PET yöneticisi Sarah Norcross hususla ilgili yaptığı açıklamada, ‘Erkeklerin bağış yapma isteklerinin boşa gitmemesi için harekete geçilmesi gerekiyor.’ dedi.

ÖZEL TARAMA VE TESTLERDEN GEÇİYORLAR

Sperm bağışı, insanların doğal olarak çocuk sahibi olamayacakları durumlarda aile kurmalarına yardımcı olmak için kullanılıyor.

Birleşik Krallık’ta sperm bağışı, Döllenme ve Embriyoloji Kurumu (HFEA) tarafından düzenleniyor. Kurallara nazaran, tüm donörler kalıtımsal hastalıkların bulunması için özel taramalara ve testlere tabi tutuluyor.

Ancak yetkililer, yabancı kliniklerin birebir standartları sağlamayacağını belirterek, muhtemel tehlikeler konusunda uyardı.

20 BİN TL’YE SPERM İTHALATI 

İngiltere’de kliniklerin erkeklere seyahat üzere masrafları karşılamak için 35 sterline yakın bir fiyat ödendiği belirtildi.

Bağışlanan sperm yoluyla hamile kalan çocuklar 18 yaşına geldiklerinde babalarının kimliğini bilme hakkını kazanırken, anonimlik de garanti edilmez.

İngiliz çiftler, İngiltere’de rastgele bir lisanslı doğurganlık kliniği aracılığıyla, doz başına 950 sterlin (20 bin TL) yakın bir maliyetle sperm ithal edebilir.

İstatistiklere nazaran her yıl Danimarka’dan yaklaşık 3bin ve ABD’den 4.000 bin sperm numunesi getiriliyor.

SİTELER MAKÛS HEDEFLER İÇİN KULLANILABİLİYOR

Başka bir seçenek de, insanların özel olarak bir bağış ayarlayabildiği çevrimiçi web siteleridir, lakin HFEA bu ​​şekilde sperm elde etmenin ‘çok büyük riskleri ve sonuçları’ olduğu konusunda uyarıyor.

Bu cins sitelerin kullanıcıları ayrıyeten erkeklerin kendilerini korunmasız cinsel alakaya zorlamaya yahut yanlış yönlendirmeye yahut uygunsuz fotoğraflar göndermeye çalıştığını da argüman etti.

Sheffield Üniversitesi’nde sperm uzmanı olan Profesör Allan Pacey, İngiltere’ye sperm ithal etmenin büsbütün inançlı ve yasal olduğunu söylerken, yabancı bağışçılara güvenmenin İngiliz sistemindeki problemlere işaret ettiğini söyledi.

The Times’a verdiği demeçte, “Bu anketteki pek çok erkeğin sperm bağışlamayı düşüneceği, lakin bunu yapmadığı düşünüldüğünde, İngiltere’nin bağışçı toplama altyapısında yapısal bir sorunu olduğunu gösteriyor” dedi.

HFEA’nın strateji yöneticisi Clare Ettinghausen, yumurta yahut sperm bağışının özverili bir davranış olduğunu, fakat dikkatlice düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.