Türkiye son 20 yılda global havacılığın merkezi haline geldi

DHMİ’nin kuruluşunun 89’ncu yıl dönümü nedeniyle bir bildiri yayınlayan Keskin, DHMİ’nin 89 yılda birbirinden pahalı proje ve yatırımları hayata geçirdiğini söz ederek, bilhassa son 20 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonundan aldıkları güç ile hayata geçirilen yatırım ve hizmetlerle Türkiye’nin global havacılığın merkezi haline geldiğini söyledi.

“GELECEĞE YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜYORUZ”

“Başta İstanbul Havalimanı olmak üzere ülkenin bütünsel kalkınmasının parlak sembolleri haline gelen büyük yapıtlara yenilerini ekleyerek geleceğe yürüyüşümüzü kararlılıkla sürdürüyoruz” diye Keskin, DHMİ’nin hava seyrüsefer hizmetlerinde de ileri teknolojik altyapı ve yetişmiş insan gücüyle dünyaya örnek olacak bir seviyede olduğunu vurguladı.

“YERLİ VE ULUSAL PROJELER GELİŞTİRİYORUZ”

Yaklaşık 1 Milyon kilometre karelik Türk hava alanını ve ülke genelinde ileri teknoloji ile donatılmış havalimanlarını muvaffakiyetle yönettiklerini kaydeden Keskin “Bunu yaparken DHMİ olarak ulusal ve yerli projeleri önemsiyor ve tüm çalışmalarımızda bu düsturla hareket ediyoruz. Teknolojiyi yakından takip eden kuruluşumuzun gerek iş birlikleri gerekse kendi imkânlarıyla geliştirdiği hava seyrüsefer sistem ve donanımları havacılık bölümünce büyük bir ilgiyle takip ediliyor” dedi.

ANTALYA HAVALİMANI İHALESİ TARİHE GEÇTİ

Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin artırılması ve geliştirilmesi hedefiyle 2027 yılı sonrası 25 yılın işletme ihalesinin tarihe geçtiğine vurgu yapan Keskin “İhale sonucunda işi alan yüklenici KDV dahil 8 milyar 555 milyon euro kira ödemesini garanti etti, 765 milyon euro yatırım da yeniden yüklenici tarafından gerçekleştirilecek. Milletimizin takdirle alkışladığı ihale sonrasında kira bedelinin yüzde 25’i olan 1 milyar 812 milyon 500 bin euro + KDV kira ödemesi peşin alınarak devletimizin kasasına girdi. Yabancı yatırımcıların ülkemize olan inancının yapıtı olan bu ihale yalnızca rekor bedeli ile değil, rastgele bir devlet garantisi yahut taahhüdü verilmeden bu bedelin daha işletme süreci başlamadan 5,5 yıl erken tahsil edilmesiyle de tarihe geçmiş oldu” tabirlerini kullandı.

YENİ YATIRIMLAR

Yıllık yolcu kapasitesi 2.5 milyondan 6 milyon yolcuya çıkarılan Gaziantep Havalimanı yeni trminal binasının, Tokat Havalimanı ve deniz doldurularak inşa edilen dünyanın beşinci, Türkiye’nin ikinci havalimanı Rize-Artvin Havalimanı’nın hizmete girdiğini hatırlatan Hüseyin Keskin, Malatya ve Kayseri Havalimanları yeni terminal binaları ile Çukurova Havalimanı’nda da alt ve üst yapı inşaat çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.