TÜGVA ısrarı mahkeme kararına rağmen bitmiyor

TÜGVA ısrarı mahkeme kararına rağmen bitmiyor

İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen MEB, TÜGVA’nın faaliyet yürütmesi için okullara yazı göndermeye devam ediyor.

TÜGVA ısrarı mahkeme kararına rağmen bitmiyor

Berkay SAĞOL

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mahkeme kararlarını tanımıyor. Bakanlık İdare Mahkemesi’nin Eğitim Sen’in açtığı davada verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen okullara yazı gönderdi. Yazıda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) Medeniyet ve Düşünce Kulübü kurulması istendi.

Gönderilen yazıda, “Protokol kapsamında yürütülecek sosyal, kültürel, sportif faaliyetler ve bilim ve sanat faaliyetlerine uygulama kılavuzu çerçevesinde yürütülmesini ve ilçeniz dahilinde bulunan resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarına duyurulması hususunda gereğini rica ederim” denildi.

PROTOKOLLER İPTAL EDİLMELİ

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına ve devam eden mahkeme sürecine rağmen yazı gönderilmesine tepki gösterdi. Savran, “Öğrencilerimizin asıl ihtiyaç duyduğu şey dini cemaatlerin eline teslim edilmek değil, kendi yeteneklerini ve potansiyellerini keşfedecekleri, dünyaya farklı pencerelerden bakabilecekleri bir eğitim sistemidir. Yasa gereği 18 yaşın altındaki her birey çocuktur. Tüm yasalar buna göre düzenlenmelidir. Bilimsel, laik ve kamusal eğitime aykırı uygulamalar son bulmalıdır. Eğitimi cemaat ve tarikatlara devreden protokoller iptal edilmelidir” dedi.

MEB üzerinde kimi yapıların, vakıflar ve dernekler aracılığı ile vesayet kurmasına son verilmesi gerektiğini belirten Savran, şunları söyledi: “Eğitim Sen olarak bu ve benzeri protokolleri yargıya taşımaktan ve toplumu bu konuda bilgilendirmekten bir an olsun tereddüt etmeyeceğimiz bilinmelidir. Ancak unutulmamalıdır ki asıl sorumluluk velilerimize düşmektedir. Velilerimize çağrımız, çocuklarını kim olduğunu, ne olduğunu bilmedikleri kişilerin eline teslim etmemeleri, onların geleceğine, emeğine ve eğitim hakkına sahip çıkmalarıdır.” Eğitim Sen’in MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) arasında imzalanan protokol doğrultusunda ortaokul ve liselerde Medeniyet ve Düşünce Kulübü’nün kurulmasına ilişkin açtığı davada, Danıştay 8. Dairesi, imam hatip liseleri dışındaki tüm eğitim kurumlarında yürütmesinin durdurulmasına karar vermişti. Kararın reddedilen imam hatip liseleri kısmı için Eğitim Sen, kabul edilen kısmı için ise MEB; Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz etti.

MEB, itirazın sonucunu beklemeden TÜGVA ile 25 Şubat’ta yeni bir protokol imzaladı. Eğitim Sen, beş yıl süreli bu protokolü de yargıya taşıdı. MEB ise mahkeme kararını beklemeden, milli eğitim müdürlüklerine protokolün uygulanması konusunda yazı gönderdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.