TOKİ toplumsal konut müracaatları başladı: Toplumsal konut projesi başvurusu nasıl yapılır?

Sosyal konut projesinde “İlk Evim” müracaatları başladı.

Konuya ait değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı “Sosyal Konut müracaatları E-devlet üzerindeki Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ) Konut Başvurusu linki üzerinden bugün prestiji ile alınmaya başladı. Müracaatlar 31 Ekim 2022 Pazartesi gün sonuna kadar devam edecek. Müracaatta yaşanabilecek yoğunluk nedeniyle müracaatlar kademeli olarak alınıyor. T.C. Kimlik Numarasının son hanesi 0 olan vatandaşlar 14 Eylül 2022 Çarşamba, 2 olan vatandaşlar 15 Eylül 2022 Perşembe, 4 olan vatandaşlar 16 Eylül 2022 Cuma, 6 olan vatandaşlar 17 Eylül 2022 Cumartesi ve 8 olan vatandaşlar 18 Eylül 2022 Pazar günü müracaat yapabilecekler. 19 Eylül 2022 Pazartesi gününden itibaren rastgele bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar kelam konusu hizmeti kullanarak müracaatlarını yapabilecek” dedi.

SOSYAL KONUT MÜRACAATLARI E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILIYOR

Özelmacıklı, “Başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız E-Devlet üzerinden, Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı hizmetleri ortasında yer alan “Konut Başvurusu” hizmeti ile müracaat yapabiliyorlar. Müracaat ekranında ve ilan metninde müracaat koşulları ile ilgili genel bilgilendirmeler de ayrıyeten yer alıyor. Sistemde kendi kaidelerine uyan projelerden seçim yaparak müracaatlarını yapabiliyorlar. Müracaatlar 31 Ekim 2022 tarihinde sona erecek. E-Devlet üzerinden Engelli ve Emekli kategorisinden başvuranlar için, mukavele kademesinde engelli yahut emekli olduklarına dair doküman de ayrıyeten istenecek. E-devlet kanalıyla müracaatlarda SMS ile iletilecek müracaat sahibi ismine açılmış IBAN hesabına müracaat fiyatının belirlenen müddet içerisinde eft, havale, ATM vb. ile yatırılması gerekiyor. Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Görev Malulleri müracaatları ise yalnızca banka Şşubelerinden alınacak” dedi.

EN FAZLA KONUT İSTANBUL’DA

En fazla konutun İstanbul’a yapılacağını belirten Özelmacıklı, “250 bin konutun yüzde 20’lik kısmı yani 50 bin konut İstanbul için ayrıldı. İstanbul’da en çok konut 28 bin 340 ile Arnavutköy – Başakşehir – Esenler bölgelerinde yapılacak. 20 bin 920 konut Tuzla’da, 540 konut Çatalca’da ve 200 konut da Silivri’de yapılacak. Ankara’da yapılacak 18 bin konutun 4 bin 800’ü Sincan’da, 3 bin 800’ü Etimesgut’ta ve 3 bin 645’i Mamak’ta yapılacak. Başka vilayetlerdeki konut sayılarına baktığımızda, 12 bin 500 İzmir’de, 10 bin Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500 Konya’da, 6 bin 356 Adana’da, 6 bin Şanlıurfa’da, 5 bin 200 Kocaeli’de, 4 bin 800 Diyarbakır’da, 4 bin 500 Kayseri’de, 4 bin 450 Hatay’da, 4 bin 100 Manisa’da yapılacak” formunda konuştu.

AYRILAN KONTENJANLAR BELİRLENDİ

Özelmacıklı, “Projede emekliler ve gençler için yüzde 20’lik kontenjan ile 50 bin konut, engelilerimiz, şehit yakınlarımız ve gazilerimiz için ise yüzde 5 yani 12 bin 500 konut ayrılıyor. Başka vatandaşlarımız için ayrılan kontenjan ise yüzde 50 yani 125 bin konut olacak” dedi.

BAŞVURU KURALLARINDA ENGELLİLER, GENÇLER VE EMEKLİLERİN DURUMU

Genel müracaat kaideleri hakkında bilgi veren Özelmacıklı, “Başvuru yapacak bireylerin T.C. vatandaşı olması, 18 yaşını tamamlamış olmaları ve bir hane halkı ismine, tek müracaat yapılması genel kaideler içinde. Ayrıyeten tüm konut müracaatlarında proje vilayet hudutları içerisinde en az 1 yıl ikamet edilmesi yahut proje vilayet nüfusuna kayıtlı olunması, müracaatta bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sonları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması hatta TOKİ’den daha evvel mesken sahibi olmamaları, İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18 bin TL, yurt genelinde 16 bin TL olması koşullarını da sağlamak gerekiyor. Engelliler için yüzde 40 ve üzeri engelli raporu bulunanlar kuraya dahil olabiliyor. Hatta kura sonucu hak sahibi olamayan müracaat sahipleri, başka alıcılar kategorisindeki müracaat sahipleri ile tekrar kuraya tabi tutulma hakkına da sahip oluyorlar. Gençler için ise 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebiliyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.