Süratle artan ferdî silahlanma toplumların ömrünü riske atıyor

Sosyal medyada bir kullanıcı, bayana yönelik şiddeti önlemeye çalışırken şiddet uygulayan kişinin kendisine silah doğrulttuğunu sav etti. Argümanlar üzerine ferdi silahlanma tekrar gündeme gelirken avukat Şükran Eroğlu, “Bu kadar agresif bir toplumda yaşarken herkesin elinde silah olması çok tehlikeli” dedi.

Sosyal medyada Tahsin Çınar isimli bir kullanıcı paylaşımında kendisine silah doğrultulduğunu tez ederek, “Akşamüstü bir arkadaşımla kütüphanede ders çalıştıktan sonra otomobille giderken bir erkeğin bir bayana şiddet uyguladığını gördük. ‘Ne yapıyorsun’ diye sorunca adam küfür ederek geldi ve silahını çıkarıp bana doğrulttu” dedi. Çınar, paylaşımının devamında, “Gidiyoruz diyerek uzaklaştık. Gruplar gelince adam otomobille kaçmaya çalıştı fakat polis durdurdu, otomobilden bayanı ve adamı indirdi, yalnızca konuştu ve gönderdi. ‘Silahı var’ dememe karşın üzerini ve arabayı arama gereği duymadı” tabirlerini kullandı. 

‘RAHAT ULAŞMASI SORUN’

Bu paylaşım üzerine ferdi silahlanma konusu yine gündeme geldi. Mevzuya ait Cumhuriyet, Umut Vakfı İdare Şurası üyesi Dr. Ayhan Akcan ve İstanbul Barosu Bayan Hakları Merkezi Lideri avukat Şükran Eroğlu ile konuştu. Dr. Ayhan Akcan, “Türkiye’deki kişisel silahların yüzde 18’i bayana yönelik şiddette kullanılıyor. Beş bayana yönelik şiddet olayının birinde silah var. Silahın yaygınlığı, ulaşabilir olması önemli sorun yaratıyor. Ruhsatlı ,ruhsatsız olması değil her an ulaşılabilir olması sorun” dedi. Akcan, “O anki öfkeyle kullanılıyor ve çok önemli olaylar oluyor. Her gün silahlı olaylar oluyor ve beşerler ölüyor. Bayana yönelik şiddette silah kullanımına caydırıcı cezalar verilmesi gerekiyor. Bu cins olaylarda kişi öfkesini bayana yöneltiyor. Siz de ortaya girerseniz size yöneltiyor” diye konuştu.  

İstanbul Barosu Bayan Hakları Merkezi Lideri avukat Şükran Eroğlu ise, “Özellikle bayan cinayetlerinde silahın önemli bir cinayet aleti olduğunu görüyoruz. Bu kadar kolay silah edinilmemesi lazım” sözlerini kullandı. 

‘YASA UYGULANMALI’

Eroğlu, “Bu kadar agresif bir toplumda yaşarken herkesin elinde silah olması çok tehlikeli. Bu noktada devletin tedbirler alması gerekiyor. Tedbir alan yok, hatta toplum daha da silahlanıyor. Silah taşıması ve bulundurması gereken kümeleri uygun belirlenmesi gerekiyor” diye konuştu. Eroğlu 6284 Ailenin Korunması ve Bayana Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un uygulamasında meseleler yaşandığını belirtti. Eroğlu, “Kolluğun daha seri daha hassas farkında davranması lazım. Hâlâ her karakolda aile içi şiddet üniteleri yok. Şiddet süratli müdahale edilmesi gereken bir durum ve yetkilerini kullanmaları lazım” dedi.

İKİ YILDA YAŞANAN SİLAHLI ŞİDDET OLAYLARI

Umut Vakfı’nın datalarına nazaran 2020-2021 tarihlerinde iki yıl içinde  7 bin 483 silahlı şiddet olayı basına yansıdı. Olaylarda iki yılda 4 bin 185 kişi ömrünü yitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.