Servo Motor Tamiri

Servo motor sistemleri kapalı devre motor sistemlerindendir. Servo motorun içerisinde dc yada ac motor, kontrol kartı, dişli, şaft, enkoder ve amplikatör bulunmaktadır. Servo motor, içerisinde bulundurduğu parçalar yardımıyla normal bir motor sisteminin sahip olmadığı bir konuma, belirli bir açıya ve hıza sahiptir. Bu saymış olduğumuz etmenlerden herhangi birinde zaman içerisinde bir sorun meydana gelebilmektedir. Uzman kişiler yardımıyla yapılacak bazı adımlardan sonra sorun ortadan kalkacaktır. Bir sorunla karşılaştığınız durumlarda bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz. İnternet sitemiz üzerinden iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz.

Servo, mekanizma içerisinde bulunan açısal-doğrusal pozisyon, ivme ve hız gibi etmenlerin kontrolün gerçekleştiren sistem olarak tanımlanmaktadır. Kontrol sistemi kesinlikle hatasızdır. Özetle, hareket kontrol işlemini gerçekleştiren bir düzenek diyebiliriz. Servo motorlar genellikle robot teknolojilerinde kullanılmaktadır. Robot sistemleri kadar sık olmasa da RC uygulamalarında da kullanıldığı bilinmektedir. RC servo motor sistemleri ilk önce uzaktan kumandalı araçlarda kullanılmıştır. Servo sistem, istenilen pozisyonu alması ve yeni herhangi bir komut almadığı takdirde almış olduğu pozisyonu değiştirmemesi amacıyla oluşturulmuştur. Servo motor sistemleri, bazı durumlarda sorun oluşturabilir. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda korkmamanızı ve tamir sürecinin oldukça basit olduğunu söyleyebiliriz. Festo markası olarak bizlere bu süreçte sonsuz güvenebilirsiniz. Tüm ekibimiz ile birlikte servo motor tamiri işleminizi sorunsuz bir şekilde sağlamaktayız. Yazımızın bu bölümünde servo motor tamiri sürecinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

Servo Motor Tamir Süreci Nasıldır

Servo motor tamirinin ilk aşaması fiziksel ve görsel kontrollerin yapılmasıdır. Servo motor gövdesi üzerinde herhangi bir çatlama, bağlantı soketlerinde oluşmuş bir hasar veya pinlerin sağlam olup olmadığının titiz bir şekilde kontrolü sağlanmaktadır. Servo motor dinamik testlerin yapılması amacıyla, dinamik test makinasına bağlanmaktadır. Bu şekilde manyetik veya mekanik bir alan kaybının olup olmadığı tespit edilmektedir. Bütün test işlemleri gerçekleştirilerek servo motorun sargı bölümlerinde, statör manyetik alanlarında ve son olarak rotor manyetik alanlarında güç kaybının yaşanıp yaşanmadığı kontrol edilmektedir. Yapılan bu işlemlerden sonra, herhangi bir sorun tespit edilirse çözümüne başvurulmaktadır. Bu şekilde tamir işlemi tamamlanmış olacaktır.

Kaynak: https://www.festo.com/cat/tr_tr/products__64394

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*