Scholz Ruslara vize yasağına karşı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş nedeniyle tüm Rus vatandaşlarına Avrupa Birliği (AB) ülkelerine turist vizesi verilmesi yasağı getirilmesine karşı çıktı.

Scholz, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, Estonya ve Finlandiya’nın Avrupa ülkelerinin Ruslara turist vizesi yasağı getirme uygulanması talebini kıymetlendirdi.

“Bu Putin’in savaşı”

“Bu (Rusya Devlet Lideri Vladimir) Putin’in savaşıdır. Bu nedenle bu fikir konusunda zorlanıyorum” sözünü kullanan Scholz, AB’nin Moskova’daki güç ağını destekleyenlere karşı kapsamlı yaptırımlar uyguladığını anımsattı.

Scholz, bunun (vize yasağının) tüm Ruslara ve günahsızlara karşı uygulanmasının yaptırımların tesirini azaltabileceği uyarasında bulundu.

Ukrayna’ya takviye vurgusu

Rusya’ya karşı Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerinin altını çizen Scholz, Ukrayna’nın bağımsızlık gayreti için geniş kapsamlı kararlar aldıklarını ve gelecek devirde de bunu sürdüreceklerini söyledi.

Alman hükümetinin, Putin’in Ukrayna’daki savaş cürümlerinden sorumlu tutulması için çalışmaları olup olmadığına ait soru üzerine Scholz, tüm savaş hatalarını aydınlatmak için her türlü tedbirin alınması gerektiğine inandığını söyledi.

Fiyat artışları

Ülkedeki fiyat artışları nedeniyle halkın mali yükünü azaltmak için kıymetler almayı sürdüreceklerini belirten Scholz, “Halkın bu sıkıntı devirden geçmesi için her şeyi yapacağız.” dedi.

Scholz, hükümetin yeni mali paket ortaya koyacağını ve kimsenin bu maddi zorlukları tek başına omuzlamayacağını vurgulayarak “Kimseyi yalnız bırakmayacağız.” diye konuştu.

Alternatif güç kaynakları

Yeni güç kaynaklarını sağlamak için Portekiz ve İspanya’dan Fransa üzerinden Orta Avrupa’ya gaz boru çizgisi yapılmasını desteklediğini tabir eden Scholz, bu türlü bir sınırının şimdiye kadar yapılması gerektiğini, artık bunun eksikliğinin hissedildiğini lisana getirdi.

Scholz, bu çizginin mevcut durumu rahatlatabileceğine işaret ederek, bu nedenle bu türlü bir projeyi başlatmak için İspanya, Portekiz, Fransa önderleriyle ve Avrupa Birliği Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ile görüştüğünü kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.