Savcı Lale ‘Nüfusun yüzde 15’i terörist ilan edilemez’ dedi, Bakan Bozdağ soruşturma müsaadesi verdi

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde FETÖ üyeliğinden yargılanan sanık Ahmet Yenisarı’nın tutukluluk haline itiraz edilmesinin akabinde savcı İsmail Lale, tutukluluğun kaldırılmasına yönelik mütalaa verdi.

Ancak Savcı Lale’nin mütalaada kullandığı sözler, “dosya kapsamıyla örtüşmeyen, meslek etiğine ters ve yorum içerdiği” teziyle tartışma ve şikayet konusu oldu.  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Lale hakkında Yargıçlar ve Savcılar Heyeti’ne (HSK) inceleme ve soruşturma müsaadesi verdi. Bunun üzerine HSK Birinci Dairesi de savcı İsmail Lale hakkında inceleme ve soruşturma başlattı.

HSK tarafından evvelki gün yayımlanan kararnameyle Lale, İzmir Cumhuriyet Savcılığı’ndan Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı’na atanmıştı.

Savcı İsmail Lale’nin FETÖ’den yargılan Ahmet Yenisarı ile ilgili verdiği mütalaa Odatv’de yayınlanan ilgili haberde yer almıştı. Habere nazaran Lale, Kuran’daki birtakım ayetleri de alet ettiği mütaalasında “FETÖ elebaşılarının, TSK’nın birtakım ögelerini iğfal ve dünya hırs ve emellerine alet etmekle; 15 Temmuz 2016 yılında devlete karşı girişilen ve tahminen 4-5 bin kişinin irade ve teşebbüs ettiği ihtilali, arkadaş ve taraftar olsa bile 4-5 milyon bireye teşmil etmek, yani yetişkin nüfus olan 30-40 milyonun, yüzde 15’ini terörist ilan etmek ve devletin hasmı haline getirmenin 1. Md’deki toplum barışını müdafaa emeline da ters olduğu kanatiyle…” diyerek itirazın kabulünün gerektiğini belirtiyordu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.