Rusya’dan Erdoğan’ın Kırım açıklamasına cevap

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edildiğine yönelik konuşmasının akabinde yaptığı açıklamada, “Erdoğan’ın Kırım hakkındaki görüşleri iki ülke ortasındaki işbirliği etkilemiyor” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta Ukrayna’nın başşehri Kiev’de düzenlenen Kırım Platformu Başkanlar Zirvesi’nde yaptığı konuşmanın akabinde Rusya’dan açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü işaret ederek, Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinin yasal olmadığına yönelik kelamlarına dair açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Erdoğan’ın bu niyetlerinin Rusya’nın çıkarları doğrultusunda iki ülke ortasındaki ilgileri etkilemediğini söyledi.

Özellikle İstanbul’da imzalanan tahıl muahedesi üzere bahislerde Türkiye’nin eforlarını takdir ettiklerini tabir eden Peskov, “Tahıl sorununda olduğu üzere, Türkiye’nin güç durumların aşılmasındaki eforlarını çok takdir ediyoruz. Hasebiyle bizim çıkarımıza olan konularda konuştuk ve konuşmaya devam edeceğiz. İşbirliğini derinleştirmek için çok uygun bir potansiyele sahibiz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.