Prof. Dr. Canan Karatay açıkladı: Kahvaltıda mutlaka tüketin!

Prof. Dr. Canan Karatay açıkladı: Kahvaltıda mutlaka tüketin!

“Toprak sağlıklı olmazsa ektiğiniz hiçbir tohum yeşermez”

Paylaş

“Toprak sağlıklı olmazsa ektiğiniz hiçbir tohum yeşermez”

Artvin Çoruh Üniversitesi öğrencileriyle buluşan Karatay; “Gençlik çok önemli, gençlerimizin sağlıklı olması için sağlıklı beslenmesi gerekiyor. Sağlam kafa sağlıklı vücutta olur. Ruh sağlığı ayrı, beden sağlığı ayrı diye bir şey olamaz. Hepsi bir bütündür, insan bir bütündür.

Bütünün sağlıklı olması içinde toprağın sağlıklı olması gerekiyor.Şeyh Edebali diyor ki; ‘Toprak sağlıklı olmazsa ektiğiniz hiçbir tohum yeşermez.’ Ben de diyorum ki; şeker hastalığı gibi hastalıklar ilaç eksikliğinden değil, vücuttaki bazı hormonal enzim ve bazı materyallerin eksikliğinden kaynaklanıyor.” diye konuştu.

Kahvaltıda et yenir mi?

Paylaş

Kahvaltıda et yenir mi?

Söyleşide yöneltilen ‘’Kahvaltıda et yenir mi?’’ sorusuna Prof. Dr. Canan Karatay; “Tabii ki kahvaltıda et yenir. Normalde kahvaltıda et yenir, bunun hiçbir sakıncası yoktur. Sadece yanında pilav, ekmek, patates kızartması yemeyin.” diye cevap verdi.

Paylaş

“Kanserin baş düşmanı Çernobil!” 

Türkiye’de kanser olaylarının artmasının asıl nedeninin 1986 yılında Ukrayna’nın Çernobil şehrinde gerçekleşen Nükleer santral patlamasının olduğunun altını çizen Karatay, “Çernobil, bütün Avrupa’yı ve Türkiye’yi etkiledi. Avrupa’da çoğu ülke bunun önlemini aldı. Ancak zamanın büyükleri böyle bir şey yok dedi. Ama radyasyon bulutu üzerimizden geçti.Kanser olaylarının artışında beslenmenin büyük bir payı yok.

Paylaş

Karadeniz’in çayı, hamsisi, fındığı çok sağlıklı ancak bunlar radyasyonla etkileşince zararlı olur. Ama sağlıklı olmak için bol bol cağ kebabı, köy tavuğu ve Trabzon yağı yememiz şart” ifadelerini kullandı.

kanser kahvaltıı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.