Polonya’da Nazi kurbanı 8 bin kişinin külleri bulundu

Polonya Ulusal Anma Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki eski Soldau Nazi toplama kampı yakınlarında toplu mezar ortaya çıkarıldığı açıklandı.

Nazi işgali sırasında işlenen savaş hatalarını araştıran enstitüde misyonlu Tomasz Jankowski mevzuya ait yaptığı açıklamada, mezarda yaklaşık 17.5 ton tartısında en az 8 bin Nazi kurbanına ilişkin küllerin bulunduğunu söyledi. Jankowski, kurbanların 1939’da katledildiğini ve cesetlerin birçoklarının Polonyalı seçkinlere ilişkin olduğunu kestirim ettiklerini kaydetti. Arkeologların ayrıyeten toplu mezarda yüzlerce giysi, düğme ve çeşitli eşya kalıntıları bulduğunu belirten Jankowski, çalışma yapılan alanda iki çukur bulunduğunu ve öteki mezarlar bulunması için hafriyat sürecinin devam edeceğini tabir etti.

Cesetlerin soykırımın izlerini silmek için bir Nazi operasyonu ile mezarlardan çıkarılıp yakılarak tekrar gömüldüğü iddia ediliyor.

AYRINTILI RAPOR HAZIRLANIYOR

Öte yandan, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki dün yaptığı açıklamada, Nazi savaş cürümlerinin değil, mali kayıpların hesaplamalarının da bulunduğu ayrıntılı bir raporun hazırlandığını söylemişti. Morawiecki, ayrıyeten Almanya’nın Polonya halkına büyük ziyan verdiğini ve hiçbir vakit tazminat ödemediğini söz etmişti.

Almanya tarafından yapılan açıklamada ise tazminat davasının 1950’lerde yasal olarak kapatıldığı belirtilmişti.

Dzialdowo olarak da bilinen Soldau toplama kampı, geçiş yeri, gözaltı ve soykırım için 1939’da inşa edilmiş ve Nazi işgali boyunca kullanılmıştır. Kampta, 30 bine yakın insanın öldürüldüğü varsayım ediliyor.

İkinci Dünya Savaşı sırasında 3 milyonu Yahudi olmak üzere 6 milyon Polonyalı öldürülmüştü.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.