Polis Akademisi alımları Resmi Gazete’de yayınlandı

Polis Akademisine öğrenci alımları başladı…

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Yüksekokullarına (PMYO) 2022-2023 eğitim öğretim yılı için 2 bini erkek, 500’ü bayan 2 bin 500 öğrenci alınacak.

Başvurular ise 25 Temmuz-5 Ağustos 2022’de “https://www.pa.edu.tr” internet adresi üzerinden e-Devlet şifresi ile girerek yapılacak.

Sınavlarda başarılı olarak PMYO’da eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacak.

Alıma ait imtihan takvimi, “www.pa.edu.tr” internet sitesinden ilan edilecek.

TC vatandaşı, lise ve dengi okul mezunluğu şartı

Başvuracak adaylar için giriş şartları PMYO’nun öğrenci alımına başvuracak adayların, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, lise ve dengi okul mezunu olması gerekecek.

TYT’den en az 250 bin ham taban puanı

Başvurularda, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca yapılan 2022-Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) TYT puan cinsinden en az 250 bin ham taban puan ve üzeri puan, şehit ve görev malulü olanların eş ve çocuklarından ise 2022-YKS TYT puan cinsinden en az 200 bin ham taban puan ve üzeri puan alma koşulu aranacak.

Emniyet teşkilatında çalışan yahut emniyet teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almayacak.

“18 yaşı tamamlamış ve 26 yaşından gün almamış olmak…”

Adayların, 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden evvelki yaş dikkate alınması kaydıyla 1 Ekim 2022 prestijiyle 18 yaşını tamamlamış ve 1 Ocak 2022 prestijiyle 26 yaşından gün almamış olması koşulu aranacak.

Kadınlarda uzunluk hududu 162, erkeklerde 167 cm

Başvuru yapan adaylardan bayanların 162 santimetre, erkeklerin 167 santimetreden kısa uzunluklu olmaması, vücut kitle indeksinin 18-27 ortasında olması gerekecek. İlanda, kelam konusu alıma ait öbür giriş şartlarına da yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.