Perde arkası ortaya çıktı… Meğer ABD “dürtmüş”

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleri hakkında üçlü memorandum imzalandı. Reuters haber ajansının aktardığına göre son ana kadar uzlaşmaya varmayan taraflara Biden, ‘bitiş çizgisi’ni geçmek için yardımcı oldu.

Söz konusu karar, Madrid’de NATO Zirvesi’nin yapıldığı IFEMA Kongre Merkezi’nde dün gerçekleştirilen dörtlü görüşmenin ardından alındı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in ev sahipliğindeki görüşme, basına kapalı gerçekleştirildi. Dörtlü görüşmeye, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson katıldı. Görüşmeler sonunda, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleri hakkında üçlü memorandum imzalandı.

Reuters haber ajansının ABD Dışişleri Bakanlığı muhabiri Hümeyra Pamuk’un aktardığına göre, söz konusu anlaşmada son ana kadar karar alınamadığı, tarafların belli başlı önemli konularda mevcut pozisyonlarını koruduklarına yer verildi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Reuters’e verdiği görüşte, son ana kadar anlaşma sağlamakta zorlandıklarını söyleyerek, 2 saatin sonundaki kahve molasından döndükten sonra sonuca varıldığını belirtti:

“Kahve arasına çıktık, her kahve arasında olduğu gibi aklımıza yaratıcı fikirler geldi ve geri döndüğümüzde nihayet çözüme ulaşabilmiştik.”

Kahve molasının ardından geri dönüldüğünde bu beklenmedik gelişmenin zirve yetkililerini bile hazırlıksız yakaladığı ifade edilen haberde, basın mensuplarının imza törenini izlemek üzere salona çağrıldığı aktarıldı.

Memoranduma Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde imza attı.

Atılan bu imzalarla birlikte Mayıs ayından bu yana Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine dair başlayan tartışmalarda sona gelinmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.