Otomotivde büyümeyi enflasyon frenliyor

İğneden ipliğe gelen artırımlar, otomotiv kesiminde de fiyatların katlanmasına neden oldu. Kesim yetkilileri yüksek enflasyonun piyasayı vurduğunu belirtiyor.

İktisatta yaşanan kriz, otomotiv bölümünü direkt etkilemeye başladı. Türkiye’nin lokomotif kesimi olarak tabir edilen otomotiv bölümü, iç pazarda 2017 yılında 1 milyon adetlik satış rekorunun epeyce uzağında. Kur artışı, çip krizi ile birlikte kesim artık de enflasyonla gayret ediyor. Kesim yetkilileri, vatandaşların yüksek enflasyon nedeniyle araçları alamadığını, yüksek sigorta, akaryakıt ve bakım maliyetlerinin de satışları olumsuz etkilediğini söz ediyor.

Ocak-mayıs devrinde araba ve hafif ticari araç pazarı yüzde 12 oranında azaldı. Mayıs ayında satışlarda yüzde 19.1 artış kaydedilirken, bölüm yetkilileri bu durumun yatırım maksatlı araç alanlardan kaynaklandığını belirtti.

750 BİN SATIŞ AMACI

Bu artış ivmesinin yatay seyretmesi ve yılsonunda toplam satışların 750 bin civarında olması bekleniyor. Araba ve hafif ticari araç satışları 2021 yılında, bir evvelki yıla nazaran yüzde 4.6 oranında azalarak 737 bin 350 adet olarak gerçekleşmişti.

Satın almaktan vazgeçiyorlar

Yaptıkları araştırmaya nazaran araç almayı düşünenlerin yüzde 40’ının yürütme maliyetleri sebebiyle bir araba satın almaktan vazgeçtiğini söyleyen Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, 1 yıl içinde bir arabaya sahip olmanın maliyetinin yüzde 100 oranında arttığı kaydetti.

Bakım yaptırmak zorluyor

Lüks araç sahipleri için dahi ağır bakımların zorlayıcı boyutlara gelebildiğini söyleyen Aşin Araba Genel Müdürü Okan Fazilet, muhakkak yedek kesimlerde yüzde 200’e varan artışlar olduğunu belirtti. Fazilet, “Hem bölüme emek veren çalışanların memnunluğu, hem de tüketicilerin memnuniyetine yüksek enflasyon ve yüksek döviz kuru sekte vuruyor. Dal yüksek enflasyon ile büyüyemez, gelişim gösteremez” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.