Mütercimler hâkim karşısına çıktı: Bilal Erdoğan katılma talebinde bulundu!

Mütercimler hâkim karşısına çıktı: Bilal Erdoğan katılma talebinde bulundu!
Mütercimler hâkim karşısına çıktı: Bilal Erdoğan katılma talebinde bulundu!

Yazar ve akademisyen Erol Mütercimler, imam hatip mezunlarına yönelik eleştirileri nedeniyle hâkim karşısına çıktı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, avukatları aracılığıyla davaya müdahil olmak istedi. Mahkeme Erdoğan ve Varank’ın taleplerini reddederken, İlim Yayma Cemiyeti ve Avcılar İmam Hatip Derneği Başkanı Seyfullah Sevinç’in katılma taleplerini kabul etti.

Mütercimler hâkim karşısına çıktı: Bilal Erdoğan katılma talebinde bulundu!

Katıldığı bir televizyon programında imam hatip mezunlarına yönelik eleştirileri nedeniyle, hakkında “halkın bir kesimini sosyal sınıf din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” iddiasıyla dava açılan yazar ve akademisyen Erol Mütercimler, hâkim karşısına çıktı.

İstanbul 12. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada savunma yapan Erol Mütercimler, sözlerinde herhangi bir kasıt bulunmadığını ifade etti. “Benim hocalıkta 42 yılım bitti. 23 yıldır kesintisiz olarak televizyondayım” diyen Mütercimler sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öğretim üyeliğim ve programcılığım bölümünde zaman zaman imam hatiplerle ilgili tartışmalar yapıldı. Ben de bu tartışmalara katıldım. Bütün konuşmalarımda o okulların yapısı, müfredatı, ders kitapları, öğretmenlerin niteliği ve okulların sayısı konusunda devamlı eleştiride bulundum. Nasıl iyileştirileceği konusunda bir öğretmen olarak daima düşüncelerimi paylaştım. Ancak bu konuşmalarımda ne bu okulları, ne de bu öğrencileri aşağılamadım. Hakaret etmedim. Bu okulların hiçbir zaman gereksiz olduğunu söylemedim. Tam tersine imam hatip okullarının bir cumhuriyet projesi olduğunu hep söyledim.”

BERAATİNİ İSTEDİ

Mütercimler, “Ergenekon’da yargılandım. Düşünce ve tezlerimi her zaman savundum. Ancak bu davadaki sözlerim öz düşüncem olmadığı için savunmuyorum. Kesinlikle kastım yoktur. Bu cümlemden ötürü üzülen insanlardan tekrar özür diliyorum. Suç işlemediğimi düşünmüyorum” diyerek beraatini istedi. Avukatı Vildan Yirmibeşoğlu da olayın ‘bir canlı yayın kazası olduğunu’ belirtti.

Duruşmada, ifade veren müşteki Sebahattin Ataoğlu, “İmam hatip mezunu ve tıp doktoruyum. Programdaki sözlerin suç unsuru oluşturan sözler oluşturduğu açıktır. Suçu örtme amaçlı bir savunma yapılmıştır. Şikayetçiyim” dedi. Müşteki Seyfullah Sevinç de İmam Hatip Der Başkanı olduğunu belirterek şikayetçi olduğunu söyledi.

KATILMA TALEBİNDE BULUNDULAR

Müştekiler Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Şenol Kazancı, Muhammed Emin Demirkan adına avukatı, şikâyetçi olduklarını belirterek davaya katılma talebinde bulundu.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) de katılma talebinde bulundu. Katılma talebinde bulunan İlim Yayma Cemiyeti avukatı Selçuk Kar ise sanığın kimlik tespitinde 3 bin lira geliri olduğu beyanının araştırılmasını ve ceza ehliyeti olup olmadığının sorulması için hastaneye sevkini talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme, suçtan zarar görme ihtimaline karşı İlim Yayma Cemiyeti ve Avcılar İmam Hatip Derneği Başkanı Seyfullah Sevinç’in katılma taleplerini kabul etti.

Diğer katılma talepleri ise reddedildi. Program CD’sinin bilirkişiye verilerek rapor istenmesine karar veren mahkeme, sanığın ekonomik durumunun araştırılması ve ceza ehliyeti aldırılması şeklindeki talebini de reddetti. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*