Minimum fiyat kararı Resmi Gazete’de

Asgari fiyatın yüzde 30 artışla net 5 bin 500 TL’ye çıkarılmasına ait karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararda, 4857 sayılı iş Kanunu’nun 39’uncu unsuru ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 522’nci unsuru mucibince, iş mukavelesiyle çalışan ve bu kanunun kapsamında olan yahut olmayan her türlü emekçinin minimum fiyatını tespit etmekle vazifeli Minimum Fiyat Tespit Kurulunun 29 Haziran’da başladığı çalışmalarını bugüne kadar sürdürdüğü belirtildi.

Yapılan iki toplantı sonucunda ulusal düzeyde tek taban fiyat tespitine, emekçinin bir günlük olağan çalışma karşılığı minimum fiyatının 1 Temmuz-31 Aralık 2022 ortasında 215 lira 70 kuruş olarak belirlenmesine, kararın 1 Temmuz 2022’de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlanmasına oybirliğiyle karar verildiği bildirildi.

Kararın münasebetinde taban fiyatın ödenmesi zarurî en az fiyat olduğu vurgulanarak, şu tabirlere yer verildi:

“Asgari fiyatın belirlenmesini düzenleyen Taban Fiyat Yönetmeliği uyarınca, taban fiyat, pazarlık fiyatı değildir. Minimum Fiyat Tespit Komitesi evvelden belirlenmiş bulunan taban fiyatı müddetinden evvel değiştirmek üzere toplanmış ve önümüzdeki 6 ay için uygulanacak fiyatta personellerimizin gelir kayıplarını telafi etmek üzere uygunlaştırma kararı almıştır. Alınan karar uyarınca; personelin günlük minimum fiyatı 1 Temmuz 2022-31 Aralık 2022 ortasında 215 lira 70 kuruş olarak belirlenmiştir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, yeni taban fiyatın temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 artışla 5 bin 500 lira olarak belirlendiğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.