MEB’in 4-6 yaş Kuran kurslarından haberi yok

MEB’in 4-6 yaş Kuran kurslarından haberi yok

Milli Eğitim Bakanlığı’nın elinde, 4-6 yaş Kuran kurslarına ilişkin veri olmadığı açığa çıktı. Kursların mevcudu sorusuna, “Elimizde veri bulunmamaktadır” yanıtı verildi.

MEB’in 4-6 yaş Kuran kurslarından haberi yok

Mustafa BİLDİRCİN

4-6 yaş Kuran kurslarına yönelik MEB’in elinde veri olmadığı öğrenildi. CHP Milletvekili Murat Bakan, “Dini eğitimde sorumluluk tamamıyla Diyanet’e bırakılmış. MEB, Kuran kurslarını denetleyemiyor. Bırakın denetlemeyi, ellerinde veri dahi yok” dedi.

BAKAN KANUNU HATIRLATTI

CHP’li Bakan’ın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yönelttiği, “2018-19, 2019-2020 dönemlerinde iller ve ilçeler bazında olmak üzere, 4-6 yaş Kuran kurslarının ve öğrencilerinin sayısı kaçtır?” sorusuna MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı’ndan, “Bakanlığımızda konuya ilişkin veri bulunmamaktadır” yanıtı geldi.

CHP Milletvekili Murat Bakan, Anayasa’nın, “Din ve ahlak eğitim ve öğretimi devletin gözetim ve denetimi altında yapılır” maddesini ve Milli Eğitim Temel Kanunu’nun, “Resmi, özel ve gönüllü her kuruluşun eğitimle ilgili faaliyetleri, Milli Eğitim amaçlarına uygunluğu bakımından Milli Eğitim Bakanlığının denetimine tabidir” maddesini anımsattı. Buna karşın MEB’in Kuran kurslarındaki gözetim ve denetim yetkisinin kaldırıldığına dikkat çeken Bakan, şunları söyledi:

“İçeriğinden bağımsız olarak ifade etmek gerekirse dini eğitim çocuğun eğitim sürecinin içindedir ve toplumumuzun bazı kesimleri açısından öncelikli eğitim olarak değerlendirilir. Burada en önemli nokta denetim. Bir internet araması yaptığınızda karşınıza çıkan haberler, denetimin başta çocuğun güvenliği olmak üzere ne kadar hayati olduğunu gözler önüne seriyor. Bu noktada dini eğitimde sorumluluk tamamen Diyanet’e bırakılmış. Müzik, resim gibi kursları, hatta sürücü kurslarını dahi denetleyen MEB, Kuran kurslarını denetleyemiyor. Bırakın denetlemeyi, ellerinde veri dahi yok. MEB, bir başka devlet kurumu ile olsa da sorumluluğun bölünüp devredileceği bir makam değildir. Burada denetlenecek olan hepimizin geleceğidir. Bakanlığı çocuklara, velilere, topluma, kanunlara ve Anayasa’ya karşı sorumlu davranmaya davet ediyorum.” Diyanet’in resmi verilerine göre, 2015 yılında 15 bin 265 olan 4-6 yaş Kuran kurslarındaki öğrenci sayısı, 2020 yılında ise 181 bin 808’e yükseldi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.