Kraliçe 2’nci Elizabeth’in 96’ncı yaşı Ankara’da kutlandı

Birleşik Krallık Büyükelçiliği bahçesinde, Büyükelçi Dominick Chilcott’un konut sahipliğinde gerçekleştirilen resepsiyona, Birleşik Krallık Devlet Bakanı Mike Freer, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, diplomatlar ve misyon şefleri katıldı. Kral 8’inci Edward ile Kraliçe 2’nci Elizabeth’in, Türkiye’ye yaptığı ziyaretlere ait fotoğraflar sergilendi. Stantta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan’ın, Kraliçe 2’nci Elizabeth ile fotoğrafları da yer aldı. Resepsiyonda Türkiye ve Birleşik Krallık bayrakları Ankara’nın simgelerinden Atakule’ye yansıtıldı.

Bakan Yardımcısı Kaymakcı, Türkiye ile İngiltere ortasındaki bağların yüzyıllar öncesine dayandığını belirterek, iki ülkenin NATO’da da değerli iki müttefik olduğunu kaydetti. Kaymakcı, ikili ticarette 20 milyar dolarlık bir gaye konduğunu bildirerek, 3 bin 200 İngiliz firmasının Türkiye’de yatırım yaptığını kaydetti. Kaymakcı, Kraliçe 2’nci Elizabeth’e sıhhat dileyerek, “Kraliçeye sağlıklı ve uzun ömürler diliyoruz. Kraliçe’nin bu bahçede dikili bir ağacı var. Kraliçenin hafızası, gücü, kararlılığı her vakit hafızamızda kalacak, ulusal gününüzü kutluyorum” diye konuştu.

Büyükelçi Dominick Chilcott, Kraliçe’nin, Birleşik Krallık ve 53 Milletler Topluluğu ülkesinin devlet lideri olduğunu belirterek, “Geçtiğimiz hafta, Birleşik Krallık ve başka 53 Milletler Topluluğu üyesi ülke, tahta 1952 yılında geçen ve 70 yıldır karar süren Majesteleri Kraliçe’nin hizmetlerini ve hayatını kutladı. Majesteleri ayrıyeten, çok kıymetli bir memleketler arası şahsiyet. Milletler Topluluğu’nu oluşturan 54 ülkenin lideri statüsünde. 100’ü aşkın ülkede 21 binin üzerinde resmi ziyarete katıldı. Bunlara Türkiye’ye yaptığı 3 ziyaret de dahil. Bu ziyaretlerin fotoğrafları konutta. Cumhurbaşkanı Gül ve eşinin 2011’de yaptığı ziyaret de var. Ayrıyeten Kraliçe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı en son olarak Mayıs 2018’de Buckingham Sarayı’nda kabul etmişti. Kendi yurdunda ise Winston Churchill’den 8’de 1 Osmanlı kanı taşıyan Boris Johnson’a kadar tam 14 Britanyalı başbakan ile çalıştı. Kraliçe’nin hayatı, özverili bir kamu hizmeti, şahsî bütünlük ve adanmışlığın harika bir örneği. Pek çok Britanyalı kendisini, Kraliçe’nin rekor kıran ve tarih yapan hükümdarlığı sırasında yaşadığı için çok şanslı kabul ediyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.