Korse Diyeti Ölüm Riski Taşıyor

Bahar ayları gelirken, herkeste bir kilo verme telaşı başlıyor. Kilo vermeyi, fit gözükmeyi herkes ister. Ancak zayıflamaya giden yolda sağlıklı beslenme spordan daha çok kolay gelen yöntemler tercih ediliyor. Bu yöntemler genellikle sağlıksız, hatalarla dolu yöntemler oluyor. İnsanlar sonuca hızlı ulaşmak isterken bu tehlikeli yöntemlerle zayıflamak uğruna sağlığından olabiliyor. Bu tehlikeli yöntemlerden biri korse diyeti olarak son zamanlarda çok sık duyulan bir diyet.

Korse Diyeti Nedir?

Bilindiği gibi korse, özel malzemelerden yapılan, vücudu sararak sıkı ve ince göstererek bir giysi türüdür. Korse tarihte geçmiş yıllardan beri, vücut kusurlarını gizlemek, kıyafetlerin daha güzel gözükmesini sağlamak amacıyla kısa süreli olarak kullanılıyordu. Korse diyeti ise uzun saatler korse giymeyi gerektiren oldukça sağlıksız bir yöntem. Reklamlarında, belirli bir süre kullanılan korselerin incelme sağladığı gibi bir bilgi yayınlanıyor. Kullanım tavsiyesi olarak günde iki-3 saat yeterli olur denilen korseler, kullanıcılar tarafından daha etkili olması amacıyla 8-10 saat kullanılabiliyor. Bu durum da oldukça sıkıntılı bazı sorunlara yol açabiliyor.

Korse Diyetinin Zararları

Korseler, son derece sıkı, dar giysilerdir. Kısa süreli kullanımlarda bile zor katlanılan korseleri uzun süreli kullanımlar çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Üstelik bu sorunlar, basit değil oldukça riskli sağlık sorunlarıdır.

Korse diyeti yapmak için uzun süre kullanılan korseler;

  • Kemiklerin dokusunu değiştirebilir
  • İç organları sıkıştırır
  • Nefes almayı zorlaştırır
  • Kan dolaşımını zayıflatır
  • Bazı organların işlevini durdurabilir

Bu sayılan maddeler, hiç de önemsenmeyecek gibi maddeler değil. Görüldüğü gibi yanlış uygulanan korse diyeti ölüm saçıyor.

Korse diyetinde amaç, midenin sıkıştırılarak daha az besin almasını sağlamaktır. Mide ameliyatıyla mide küçültülmesi yöntemine benzeyen cerrahi müdahale içermeyen bu yöntem, aslında insanın iradesiyle az yemeyi başaramadığı durumlarda kolaya kaçmasıyla ilgili…

Oysa kilo vermek, sağlıklı beslenme ve hafif egzersizlerle çok daha sağlıklı ve kolay. Zayıflamak ve güzel görünmek uğruna bu kadar hayati riskler taşıyan yöntemlerden uzak durmak gerekli. Bazı zayıflama çayları, içeriği bilinmeyen detoks suları gibi, korse diyeti de sağlığı olumsuz etkileyen yanlış bir zayıflama tercihi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*