Japon üretici Toyota, küçük sınıftaki temsilcisi Yaris’e yeni bir kardeş ekledi

Toyota da SUV furyasını kaçırmayan üreticilerden. Küçük sınıftaki temsilcisi Yaris’in SUV versiyonunu üreterek küçük SUV rekabetinde varlığını hissettirmek isteyen Japon üretici, yeni modelini 667.800 TL ile 829.300 TL ortasında değişen fiyatlarla Türkiye yollarıyla buluşturdu. Gelen 300 adetlik aracın tamamını gelir gelmez satan Toyota, bu yıl 1000’in üzerinde Yaris Cross satmayı planlıyor. 

‘KALIPLAR KIRILIYOR’

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Yeni Yaris Cross modeli, Türkiye’de önümüzdeki periyodun en argümanlı modellerinden biri olacak. Kendini kanıtlamış Toyota SUV ailesinin en yeni üyesi Yaris Cross’un kısa vakitte büyük bir hayran kitlesine sahip olacağını düşünüyorum. Büsbütün yepisyeni bir model olan Yaris Cross güçlü ve dinamik tasarımı, geniş iç hacmi ve işlevsel özellikleriyle farklı segmentlerden hisse alabilecek potansiyele sahip. Tavan yüksekliği, diz arası, sürüş konforu ve donanımlarıyla B segmenti bir araçta kolay bulamayacağınız standartları sunuyor. Günümüzde segmentlere yönelik kalıplar SUV dominasyonuyla kırılmaya başladı. Toyota’nın yeni SUV stratejisi kapsamında Cross eser ailesinin birinci eseri Yaris Cross ile SUV eser gamı daha da güçleniyor” dedi.

İKİ YENİ LASTİK

Dünyanın en büyük lastik üreticisi Michelin’in BF Goodrich markası dört mevsim eser gamına iki yeni lastik daha ekledi. BF Goodrich Advantage All Season ve SUV’lar için özel üretilen BFGoodrich Advantage SUV All Season, çok geniş bir araç yelpazesini kapsayacak halde tasarlandı. Kullanılan yeni teknoloji sayesinde her türlü hava şartlarında kullanıcılarına, lastik değiştirme zahmetine girmeden kolaylığa ve ani bir kar yağışı ya da beklenmedik bir sıcaklık düşüşünde inançlı, rahat ve keyifli bir sürüş imkânı sunuyor. BFGoodrich Advantage ve BFGoodrich Advantage SUV dört mevsim lastikleri yıl boyunca ıslak, kuru ve karla kaplı yollarda âlâ genel performanslar sağlarken, BFGoodrich Advantage All Season ıslak ve kuru tabanlarda gelişmiş frenleme performansları sunuyor. 

SPORTİFLİK TERCİH EDENLERE

Amerikalı üretici Ford’un küçük SUV sınıfında rekabet eden arabası Puma, coupe versiyonu dizaynıyla bakışları üzerine çekmeyi başarırken sınıfı için başarılı bir iç yer personelliği ortaya koymuş. Ön kısımda epeyce ferah bir alan sunan Puma’nın dijital gösterge tablosu ve kokpiti çağdaş bir dizayna sahip. Art yolcular için de sınıf beklentilerini karşıladığını söyleyebileceğimiz Puma’nın bagaj hacmi sınıfının ortalamalarında ve epeyce kullanışlı olarak tasarlanmış. 

Türkiye’de 1.0 lt hacminde 95, 125 ve 155 HP olmak üzere üç farklı motorla temsil edilen Puma’nın 155 HP gücündeki mild hibrit motorlu versiyonunu kullandık. Yedi ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla kombine edilen motor, Ford modellerinden alışık olduğumuz dinamizmi sunsa da şanzıman/motor ahenginde bilhassa alt periyotlarda ve kimi geçişlerde hafif sarsıntılar yaşayabiliyorsunuz. Yedi litre civarında ortalama tüketime sahip olan arabanın ses izolasyonu yetersiz diyebiliriz. 622 bin TL ile 800 bin TL aralığında fiyat etiketine sahip olan Puma, sportifliği konforun biraz daha önünde tercih edenler için düzgün bir tercih olabilir.

UZAKDOĞU’DA YENİ ORTAKLIK

J??aponya’nın küresel temsilcilerinden Honda ve Sony, 2022 yılının Mart ayında duyurduğu ortak teşebbüs muahedesini kapsamında elektrikli araç satışı ve mobilite hizmetleri için şirket kuracağını açıkladı. Yüzde 50 iştirak yapısı ile Japonya’da kurulması planlanan “Sony Honda Mobility Inc.” şirketinin iki markanın teknoloji ve mühendislik alanlarındaki uzmanlıklarını bir ortaya getirerek tüketicilerin ihtiyaçlarına uygun eserler ve tahlillere odaklanması planlanıyor.

ÇİN’İ GERİDE BIRAKTI 

Dünyanın önde gelen madeni yağ markalarından Castrol, PET-DER tarafından açıklanan pazar hissesi raporuna nazaran 2022’nin birinci çeyreğinde, bir evvelki periyoda nazaran pazarın toplam büyüme oranından altı kat fazla büyüdü. Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Yöneticisi Ayhan Köksal, “Stratejimizle odaklandığımız kategorilerde pazarın üstünde büyüme gösterdik” dedi.

KİRALAMAYA BAŞLADI 

İkinci el araç pazarında faaliyet gösteren DOD, vdf filo işbirliği ile ikinci el araç kiralama hizmetine başladı. DOD stoklarında yer alan seçili araçlara, yenilenen dod.com.tr ve DOD Taşınabilir üzerinde yahut satış noktalarında araç satışına ek olarak kiralama opsiyonu da sunuluyor. Hizmet kapsamında, en uygun kiralama alternatifi, fiyat, mühlet ve km sonu bilgileri ile listeleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.