İzmir’de 100. yıl kutlamalarının anısına Gündoğdu Meydanı’na Anı Taşı yerleştirildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kurtuluşunun 100. yılını ölümsüzleştirmek için Gündoğdu Meydanı’na 100. Yıl Anı Taşı yerleştirdi.

100. Yıl Anı Taşı’nın açılışını, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer yaptı. Lider Tunç Soyer’e, Dikili Belediye Lideri Adil Kırgöz, İzmir Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Şükran Işıklı, Ertuğrul Tugay, Suphi Şahin ve Ozan Yılmaz, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, meclis üyeleri ve yurttaşlar eşlik etti.  

“TOPLUMDA BİRİKEN GÜÇ ORTAYA ÇIKTI”

Tunç Soyer, dün geceki görkemli kutlamaya değinerek şöyle konuştu:

“Aylardır süren çok titiz bir çalışma. Yıllar öncesinden kurduğumuz bir büyük hayal, dün akşam itibariyle gerçekleşmiş oldu. 9 Eylül’ün kendisi, bu sahnede ortaya konulan inanılmaz performans ve Tarkan… Bunlardan biri eksik olsa bu kalabalık olmazdı. Bu memleket, cümbüşünü ve sevincini yitirdi. Lakin dün, tıpkı tabiattaki üzere toplumda biriken güç ortaya çıktı. Hepimizin umudunu büyüttü. Geleceğe dair çok umutluyuz. Yalnızca İzmir olarak değil, Türkiye olarak umutluyuz. Gördük ki diğer bir hayat, memleket mümkün. Dün, bunu elbirliğiyle kuracak olmanın büyük heyecanını yaşadık. Çok gururluyuz, çok memnunuz. Cumhuriyet Meydanı’nda, 10. yıl anısına dikilen buna çok benzeyen bir anıt var. İstedik ki 100. yılın, bu görkemli kutlamanın da bir anısı bu meydanda olsun.”

“UMUDUN, DEMOKRASİNİN, BARIŞIN YÜZÜ İZMİR”

100. Yıl Anı Taşı, Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü Plastik Sanatlar Şefliği heykeltıraşlarından Onur Eray tarafından tasarlandı. Asimetrik levhalardan oluşan prizmatik formdaki anı taşı, “corten” çelik ismi verilen özel bir materyalden yapıldı. Anı taşı, birleştirilmiş beş levhadan oluşuyor. En üst levhaya ay-yıldız işlendi. Yapıtın ön tarafı olarak tanımlanabilecek yüzeyinde, İzmir’in kurtuluş gününün manasını betimleyen bir yazı ve tarih bulunuyor. Öteki üç yüzeyde ise “Umudun Yüzü İzmir”, “Demokrasinin Yüzü İzmir” ve “Barışın Yüzü İzmir” yazıları yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.