İsveç’te PKK destekçisi vekil Kakabaveh ile ilgilerin kesilmesi önerildi

İsveç’te, terör örgütü YPG/PKK destekçisi olmakla bilinen bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh tartışma konusu oldu.

Kakabaveh, NATO için Stockholm idaresine Türkiye’ye karşı baskı yapmakla eleştiriliyor.

“İsveç’in güvenlik ve NATO siyasetini rehin aldı”

Hristiyan Demokratlar Partisi Genel Lideri Ebba Busch, eli kanlı örgüt yanlısı Kakabaveh’in, İsveç’in güvenlik ve NATO siyasetini rehin aldığı konusunda uyardı.

Ayrıyeten, Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson hakkında verilen gensoru önerisi, İsveç’in TV4 kanalında tartışıldı.

Hükümetin Kakabaveh’in isteklerine boyun eğmemesi için teklif sunan Busch, şunları söyledi:

“Hükümet, Kakabaveh ile yapılan anlaşmalardan kurtulacak”

“Adalet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson’un gensoru önerisi kabul edilirse hükümet istifa etmesin, yalnızca Johansson misyondan alınsın.

Biz de önümüzdeki 3 ay boyunca beklenen hiçbir diğer gensoruya takviye vermeyeceğiz. Kakabaveh ile yapılan hayata geçirilmesi imkansız mutabakatlardan da hükümet kurtulacak.”

(Amineh Kakabaveh)

Başbakan: Teklifi ciddiye alıyoruz

Başbakan Andersson da teklifi memnuniyetle karşıladıklarını, ciddiye aldıklarını ve düşüneceklerini kaydetti.

Toplumsal Demokrat Parti Lideri ve Başbakan Magdalena Andersson’dan, Kakabaveh ile bağlantıları kesmesi isteniyor.

Johansson aleyhinde oy kullanacak

Terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh de devlet televizyonu SVT’ye 2 Haziran’da verdiği beyanatta, hükümete şantaj yaparak Türkiye ile NATO konusunda anlaşmamalarını istemişti.

Hükümetten istediği ödünleri alamayan Kakabaveh, DN gazetesine yaptığı yeni açıklamada da hükümetin kendisine verdiği kelamı tutmadığını ve salı günü yapılacak gensoru oylamasında Johansson aleyhinde oy kullanmaya hazırlandığını aktardı.


(Ebba Busch)

“İsveç’in güvenliği, Kakabaveh’e bağlı olmamalı”

Aftonbladet gazetesine nazaran, Kabahaveh, bugün son defa Toplumsal Demokrat Parti ile bir ortaya gelip, görüşmeler yapacak.

İsveç’in eski Ankara Büyükelçisi Michael Sahlin, İsveç’in milletlerarası güvenliğinin Kakabaveh’in çözümlenemez mutabakatına bağlı olmaması gerektiğine işaret ederek, ülkenin kendi çıkarlarını düşünmesi gerektiğine vurguladı.

(Morgan Johansson)

Johansson hakkındaki gensoru önergesi

AA’nın aktardığına nazaran, kamuoyunda, “İsveç’in çıkarları mı değerli, yoksa örgütlerin çıkarları mı?” halinde sorularla karşılaşan Kakabaveh’in, İsveç Meclisi’ni tıkaması toplumsal medyada da büyük tenkitlere neden oldu.

Meclis’teki sağ partiler, çetelerin son yıllarda artan silahlı çatışmalarının önlenememesi nedeniyle 2 Haziran’da Adalet ve İçişleri Bakanı Johansson hakkında gensoru önergesi vermişti.

Başbakan Andersson, Johansson hakkında verilen gensoru Meclis’te kabul edilirse, hükümet olarak istifa edeceklerini açıklamıştı.


(Magdalena Andersson)

Kakabaveh’in dayanağıyla başbakan seçildi

İsveç’te kasım ayında Toplumsal Demokrat Partili Andersson, istifa ederek misyonu bırakan Stefan Löfven tarafından başbakanlık için önerilmişti.

349 milletvekilinin bulunduğu mecliste hükümeti kurmak için 175 milletvekiline gereksinimi olan Andersson, bağımsız milletvekili Kakabaveh’in dayanağını alarak 1 oy farkla 24 Kasım’da Başbakan seçilmişti.

Toplumsal Demokrat Parti ile Kakabaveh’in imzaladığı mutabakat

Bu oy karşılığında Toplumsal Demokrat Parti ile Kakabaveh ortasında YPG/PKK’ya dayanak olunması için mutabakat imzalanmıştı.

Salı günü yapılacak gensoru önergesinde de Kakabaveh’in tek oyunun belirleyici olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.