İhalesi yarın yapılacaktı: Togo kulelerinin yıkımına yürütmeyi durdurma

ANKARA– CHP eski Milletvekili ve eski Ankara Ticaret Odası Lideri Sinan Aygün’ün sahibi olduğu, imar değişikliğine dair mahkeme kararları münasebet gösterilerek Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) tarafından Aralık 2019’da mühürlenen Togo Kuleleri’ne ait yeni bir gelişme yaşandı.

Yargı kararları sonrası yıkım süreci başlayan ve yarın (1 Eylül) ABB tarafından yıkım ihalesi yapılacak olan TOGO Kuleleri’ne ait yargı yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Ankara 17’nci Yönetim Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararıyla yarın yapılması beklenen ihalenin ertelenmesi de sürpriz olmayacak.

NE OLMUŞTU?

CHP eski Milletvekili Sinan Aygün’ün sahibi olduğu Togo kuleleri projesi Aralık 2019’da Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş tarafından mahkeme kararı üzerine mühürlenmişti.
Mühürlemenin akabinde Aygün, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinin kendisinden rüşvet istediğini argüman etmiş, Aygün’ün savlarına karşı Yavaş dava açmıştı.
Şubat 2021’de, Danıştay 6’ncı Dairesi, Togo kulelerine yönelik 11 Nisan 2019’da Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı ve lokal mahkeme ile istinaf mahkemesinin bilinmeyen emsal artışını iptal ettiği kararı onamıştı. Mahkemenin kararıyla, “Gizli emsal artışının usulsüzlüğü” ,“Şehircilik unsurlarına aykırılık” ve “Binanın kaçak inşa edildiği” mahkeme kararı ile tescillenmişti.
ABB Meclisi’nin 12 Ağustos 2018 tarihinde aldığı ve emsalin 1.50’ye düşürülmesine ait kararına karşı yapılan itirazın reddine ait sürece karşı açılan dava 8 Temmuz 2022’de sonuçlanmıştı. Ankara Bölge Yönetim Mahkemesi’nin verdiği “davanın reddi” kararının akabinde Danıştay 6. Dairesi de kararı oy birliğiyle kesin olarak onamış, emsal 2.10’a nazaran yapılan ve plan notlarıyla emsal 9.98’i bulan yapının yıkımının önünde hiçbir pürüz kalmamıştı.
Yargı sürecinin tamamlanmasının akabinde ABB harekete geçmiş ve kulelerin yıkımı için ihale süreci başlatmıştı. Hurda karşılığı yıkım için ihale açan ABB, işin muhammen (tahmin edilen) bedelini 25 milyon 913 bin 416 TL olarak belirlemiş, ihale tarihi de 1 Eylül olarak duyurulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.