Hollanda’da ‘kalıcı Covid-19 yasası’ tartışılıyor

Kamu haber ajansı NOS’ta çıkan haberde, Belediyeler Birliği, Belediye Liderleri Birliği ve Hollanda Güvenlik Kurulu’nun Covid-19 için hükümete verilen yetkilerin Kamu Sıhhati Yasas’ına eklenerek “kalıcı” hale gelmesine karşı çıktığı belirtildi.

Haberde, hükümete Kamu Sıhhati Yasasında yapılacak değişikliklerin “belirsiz”, “muğlak” ve “mantıksız” olduğu tenkitleri geldiği kaydedildi.

YASA BELİRSİZ

Covid-19 salgınında getirilen önlemlerin ivedi olduğu ve üzerinde gereğince tartışılmadan hayata geçmek zorunda kaldığına değinilen haberde, “Belediyelerin, belediye liderlerinin ve güvenlik bölgelerinin misyon ve yetkileri net değil” sözü kullanıldı.

Haberde, Hollanda Belediye Liderleri Birliği Lideri Liesbeth Spies’in, “Salgın durumunda kimin hangi sorumluluğu yerine getireceği belirsiz” değerlendirmesine yer verildi.

Uzmanların, Covid-19 pandemisinde uygulanan ve ülkede güvenlik bölgeleri oluşturulmasına imkan veren birtakım kanunların büsbütün değişmesi tavsiyesinde bulunduğu hatırlatılan haberde, Hollanda Sıhhat Bakanı Ernst Kuipers’in sözcüsünün, “Bakanlığın Covid-19 düzenlemelerinin süratli çıkarılmış kanunlar olduğu lakin bunun makûs bir kanun olarak düşünülmemesi gerektiği” görüşü de aktarıldı.

Hükümet, Covid-19 ve gibisi salgın durumlarında gerekli kısıtlamaları hayata geçirmek, ülkede güvenlik bölgeleri ilan etmek ve bunlara lider atamak üzere yetkiler veren Kamu Sıhhati Maddesi’ndeki değişiklikleri yaz sonunda Meclise getirmek istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.