Haydar Can’ı öldüren sanıklar için ‘yaş tespiti’ kararı

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde, geçen yıl 31 Ekim’de meydana gelen olayda D.G. ve A.T. isimli çocuklar, parkta yanlarına gelen Mert T. ve Yunus S.’nin kendilerini rahatsız etmesi üzerine tıpkı yerdeki Haydar Can Kılıçdoğan’dan yardım istedi.

6 YERİNDEN BIÇAKLANDI

Haydar Can, Mert T. ile Yunus H.’nin yanına giderek uyardı. Çıkan arbedede Haydar Can, 6 yerinden bıçaklanarak ağır yaralandı.

Çağrılan sıhhat takımınca ambulansla Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Haydar Can Kılıçdoğan, hayatını kaybetti. Olayın akabinde tutuklanan Mert T. ile Yunus S. hakkında ‘kasten öldürme’ cürmünden 12’şer yıldan 15’er yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen birinci duruşmaya tutuklu sanıklar Mert T. ve Yunus S., katılırken taraf avukatları, Haydar Can Kılıçdoğan’ın ailesi ve şahitler ise salonda hazır bulundu. Duruşmada heyet değişikliği nedeniyle evvelki tutanaklar okundu.

Tanık olarak dinlenen U.E., arkadaşlarıyla AVM’ye giderken 3 kişinin konuştuğunu gördüğünü söyleyerek, dedi.

YAŞ TESPİTİ YAPILACAK 

Müşteki avukatları, sanıkların kemik yaşlarının tam olarak tespit edilmesini talep etti. Avukat beyanlarının akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Mert T.’nin kemik yaşının tespiti için İsimli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine, Yunus S.’nin de hastaneden doğum kayıtlarının talep edilmesine karar verdi.

Suça sürüklenen sanıklar, yaşlarının 18’den büyük tespit edilmesi halinde ‘kasten öldürmek’ kabahatinden müebbet mahpus cezasına çarptırılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.