Hamsilos Koyu eşsiz tabiatı ile hayran bırakıyor

Denizin bir ırmak üzere kara içine girdiği kıyı oluşumunun en hoş örneklerinden birisi olan Hamsilos Koyu, görenleri kendine hayran bırakıyor. Tabiat ile iç içe bulunan koyun tarihi, milattan önceye dayanıyor.

Türkiye’nin en kuzey ucu Sinop’ta, kent merkezine 14 kilometrelik aralıktaki Hamsilos Koyu, 2018 yılında Türkiye’nin 22. Tabiat Parkı olarak kaydedildi.

Karadeniz’deki ria tipi kıyı oluşumuna örnek gösterilecek eşsiz hoşlukta liman özelliği taşıyan Hamsilos, birebir vakitte kaynaklarda bu limanın ticaret limanı olarak kullanıldığı ve milattan önceye dayanan geçmişi olduğu bilinmekte.

Dünyada bizatihi oluşan tek koy özelliğini de barındırıyor.

Hamsilos Tabiat Parkı’nın birebir vakitte 1. derecede doğal sit alanı olduğunu belirten Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar 10. Bölge Müdürü Orhan Çatalçam, “Bu bölgedeki limanlar milattan evvel 7. yüzyıl ve milattan sonra 3. yüzyıl izleriyle bin yıl Karadeniz’in en kıymetli ticaret limanı olmuştur. Bu kıyı şeridi, ziyaretçilere Hamsilos’taki jeolojik ria oluşumunu görmek, dinlenmek, yüzmek ve gibisi pek çok aktivite sunduğu için eko turizm açısından da yüksek potansiyele sahiptir” sözünü kullandı.

Bursa’dan katıldığı çeşit ile Karadeniz ziyareti gerçekleştiren Nilgün Aktaş, Hamsilos’a hayran kaldığını belirterek, “İyi ki gelmişiz” dedi. Bir başka ziyaretçi Nesrin Odabaş da “Hayran kalmamak elde değil, herkese tavsiye ederim” diye konuştu. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.