GES ve KKM’de çıkar tablosu: 3 ayda yüzde 4,23 yılda 23, 04 kâr

Amerika’da son 40 yılın en büyük enflasyonu yaşanırken, Türkiye’de ise 3 haneli sayılara az kaldı. Dünyada patlak veren enflasyon sorunu için dünya Merkez Bankaları faiz artırımına giderken, Türkiye’de düşük faiz siyaseti devam ediyor. Türk Lirası’na takviye olmak isteyenler ise döviz yerine açıklanan KKM ve GES ortasında kaldı. KKM’den sonra GES duyurusu yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladığı paketlerde TL’ye dönüş için düğmeye bastı. Yatırımcı hangisini tercih etmeli? Yatırımcı kendini nasıl itimada almalı? İşte herkesin merak ettiği ayrıntılar.

KKM’Yİ TERCİH EDENLER NE KADAR KAZANDI?

2021 yılının Eylül ayında uygulanan faiz indirme siyasetleri ile Dolar/TL kuru 18 lira düzeylerini görmüştü. Buna müdahale etmek içinse Kur Muhafazalı Mevduat Sistemi açıklanmıştı. KKM’nin açıklanmasından sonra dolar kuru süratle 14 düzeylerine kadar inmişti. 14 TL’de baskılanan dolar son 6 ayda tekrardan yükselişe geçerek 17 düzeylerini gördü. Yıllık yüzde 17 faizi olan KKM’yi tercih edenler, kurlardaki bu yükseliş nedeniyle ek getiriye sahip oldular. 930 milyar TL’ye ulaşan KKM mayıs ayında bütçeye 4.8 milyar TL ek ek yük getirirken son 3 aylık maliyet 21 milyar TL’yi aştı. Bu sayının içinde Merkez Bankası’nın dövizden dönüşüm hesaplarına ödediği meblağ yer almıyor.

GES’İN GETİRİSİ NE OLACAK?

Dünya Gazetesi’nin haberine nazaran; KKM’den sonra geçtiğimiz günlerde Gelire Endeksli Devlet İç Borçlanma Senedi (GES) duyuruldu. Bu pakete nazaran; GES ihracında talep toplama 15 Haziran’da başlayıp 22 Haziran’da sona erecek. 6 ay vadeli olan GES’lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) içinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat hisselerine endeksli olacak. GES’lerde yıllık yüzde 23.04 taban getiri garantisi var. KİT’lerin gelirleri bu oranın üzerinde olursa ek getiri elde edilebilecek. Taban talep meblağı 1.000 TL olan GES’ler 24 Haziran’da yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. Ferdi yatırımcılara Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank aracılığıyla yapılacak. GES’lerin birinci kupon ödeme tarihi 23 Eylül.

PEKİ GES Mİ KKM Mİ? ORTASINDA FARK NE? YATIRIMCI NE KADAR YARAR SAĞLAYACAK?

Yatırımcıların en çok merak ettiği sorular ortasında GES mi KKM mi İşte GES ve KKM’nin 6 aylık dönemde kar tablosu. Örneğin; 3 aylık bir vakit diliminde 100 bin TL’sini KKM’ye yatıran yatırımcı 3 ay sonunda yüzde 4.29 yani 4 bin 290 TL getiri alacak. Ama Dolar/TL kuru 18 TL’nin üzerine çıkarsa yatırımcı kurdaki artış (18 TL’nin üzerinde) kadar ek getiriye sahip olacak. GES’lerde yıllık faiz yüzde 23.04 oluyor. Yani vadesi 6 ay olan GES’leri alanlar vade sonunda 11 bin 520 TL (yüzde 11.52) getiri alacak. Bunun 3 aylık getirisi ise 5 bin 760 TL’ye denk geliyor. Bu durumda KKM’den daha yüksek bir çıkar demek. 1.470 TL daha yüksek. Bu getiride belirleyici olan doların ve KİT’lerin gelirinin performansı. Şayet doların eylül ayında 18 TL’nin üzerinde olacağını ve KİT’lerin gelir performansının yüzde 5.72’nin altında kalacağını düşünüyorsanız KKM’den daha fazla getiri elde edebilirseniz. Karşıtı durumda ise yani doların 18 TL’yi aşmadığı bir durumda GES’lere yatırım daha cazip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.