GDO nedir? GDO’nun açılımı nedir?

GDO nedir? GDO’nun açılımı nedir?

Genetiği değiştirilmiş organizma günümüzde GDO olarak adlandırılır. Genetiği değiştirilmiş gıdaların rengi, kokusu, büyüklüğü farklılaşır. Ülkemizde GDO ürün üretimi yasaklanmıştır. Yerli üreticiler GDO içeren ürünler üretmemektedir. GDO içeren ürünler ülkemize yurt dışından kaçak yollarla gelmektedir.

Dünya’da GDO’nun durumu

GDO’lu tarımsal üretim fazla verim almak amacıyla benimsenenmiştir. GDO üretiminin % 50lik ksmı Abd ülkesinde üretilmektedir. ABD ülkesişnde 1998 yılında gdo sonucu üretim 6 katına çıkmıştır. Avrupa birliği ülkelerinden; Yunanistan, Avusturya, Macaristan, Polonya, Fransa, Almanya gibi ülkeler gdo üretimini yasaklamıştır. İspanya’da halk gdo ürünlere karşı yürüyüşler yapmıştır.

Hangi Ürünlerde Gdo Bulunur?

Gdo dünya genelinde en çok; buğday, mısır, çilek, kiraz, domates, yer fıstığı, pirinç, patates, havuç gibi gıdalarda bulunur. Yem kullanımına bağlı olarak bazı balık türlerinde de gdo görülür.

GDO’nun zararları Nelerdir?

Gdo içeren ürünler yüksek kimyasallar içerir bu yüzden insan sağlığına zararlıdır. Özellikle hamile kadnların kanında ve fetüste gdo görülür. Bu durum bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Gdo besinler insan vücudunda tam parçalanamaz. İnsanların hormonal sistemleri bozulur. Alerjik hastalığı olan hastalarda ölümcül sonuçlar doğurur. Antibiyotik ilaçların etkisini yok eder. Rüzgarla doğal türlere karışıp biyolojik çeşitliliği yok eder. Bitkilerdeki zehirli köklerle toprağa karşıp çevre sorunlarına yol açar. GDO kullanımı hem doğa hem de canlılar üzerinde ciddi hasarlara neden olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*