G7 önderleri açlıkla uğraş için fon oluşturdu

G7 Doruğu’nun sonuç bildirgesinde Rusya’ya karşı ek tedbirler açıklandı, küresel çapta açlıkla uğraş için 4.5 milyar dolarlık bir fon oluşturuldu.

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada önderleri, Almanya’daki tepe sonrası yayımladıkları sonuç bildirgesinde; “Rusya’nın Ukrayna’ya yasadışı ve yasal gösterilemez saldırısını kınadığımızı tekrar vurguluyoruz” dedi.

Dünyanın en gelişmiş yedi iktisadına sahip ülkelerin önderleri, sivil nükleer teknoloji ve ilgili eserlerde Rusya’ya bağımlılığı daha da azaltma ve ülkelere tedarik kaynaklarını çeşitlendirmede yardımcı olma kararı aldı.

Sonuç bildirgesinde, “Ortaklarımızla üzerinde uzlaşılan fiyatın altında alınmadığı sürece, Rusya’nın petrolünün deniz yoluyla taşınmasına yardımcı olacak tüm hizmetlere yönelik mümkün bir kapsamlı yasak seçeneğini değerlendireceğiz. G7 ülkeleri, bu adıma, katılmayı isteyen tüm ülkeleri davet eder” denildi.

‘GÜBRE KASVETİNİN TAHLİLİNE YÖNELİK GAYRETLERİ YOĞUNLAŞTIRACAĞIZ’

G7 başkanları ayrıyeten 4.5 milyar dolarlık açlıkla çaba fonu üzerinde uzlaşırken, Ukraynalı çiftçilerin faaliyetlerine yerine getirebilmesine ve gübre düşüncesinin tahliline yönelik uğraşları ağırlaştırma kararı aldı.

Bildirgede ayrıyeten, stok yapanlara gıdayı satışa sunma daveti yapıldı, tarım piyasalarını açık tutmaya yönelik kararlılık vurgulandı.

G7 başkanları ayrıyeten 2022 sonuna dek, istisnai haller dışında fosil yakıt güç kesimine kamu takviyesinin kesilmesini kararlaştırdı.

Liderler ayrıyeten güç kesiminin 2035 prestijiyle büsbütün ya da büyük ölçüde “sıfır karbon” üreten bir iş koluna dönüşmesine yönelik kararlılıklarını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.