Erdoğan’dan ekonomi mesajı: Düzenlemelerimiz fiyat artışlarındaki hızı yavaşlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle; Bu konuda uzun süredir aralıksız şekilde yoğun temas ve müzakereler yürüttük. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünya piyasalarına ihracına yönelik mutabakatın İstanbul’da imzalanmasını sağladık. Küresel gıda krizinin etkileri hafiflemeye başlayacak. Bunlar elbette bizim de memnuniyetle karşılayacağımız hususlar. Planın operasyonel boyutu inşallah İstanbul’dan yapılacak. Ukrayna’ya giden ve oradaki limanlardan gelen gemilerin emniyetli ve plana uygun seyrine birlikte yön verilecek. Yürütülen müzakereler çok hassas bir şekilde ilerledi. BM Genel Sekreteri’nin katkılarını bir kenara koyamayız. Sürecini ne kadar hassas olduğunu Odessa Limanı’na düzenlenen saldırıdan görüyoruz. Herkesten attıkları imzalara sahip çıkmaları ve sorumluklarına uygun şekilde hareket etmelerini bekliyoruz. Yoğun bir şekilde trafiğimizi artırdık. Biz anlaşmayı tüm unsurlarıyla hayata geçirmeye kararlıyız. Savaşın başından beri önceliğimiz ateşkesin sağlanmasının ardından barışın tesis edilmesi. Temenni ederim ki inşallah bunu da başarırız.

İSVEÇ – FİNLANDİYA İLE MADRİD ZİRVESİ

Soruyu altını çizerek cevaplamak isterim, PKK, FETÖ’ye destek verilmeyeceğini bizim kırmızı çizgimiz olduğunu ısrarla hatırlattık. Buradan taviz vermeyi bizden kimse beklemesin dedik. Zirvenin en önemli neticesini bana göre budur. Çünkü bundan önce bunlar özellikle FETÖ terör örgütleri listesinde yer almamıştır. Ama şimdi İsveç ve Finlandiya’dan teröre verilen desteğin kesilmesi konusunda somut beklentilerimiz var. İsveç’in caddelerinde bunlar polis korumasında gösteri yapıyorlar. Kesinlikle Türkiye’den bu konuda taviz beklenmesin. Biz orada görüşmeleri yaptık hemen ertesi gün yine bu teröristler caddelerde gösteri yapıyorlar. İsveç somut adım atmaktan çok uzakta gözüküyor.

Bu iş zannedildiği gibi kolay bir iş değil. Şu anda da süreç bu şekilde işliyor. Bu ilk etap nedir Madrid bir davettir. Liderlerle yaptığımız görüşmede kendilerini bunları söyledim. Sadece İsveç, Finlandiya değil, Almanya, Fransa, İtalya da böyle.

TAHRAN’DAKİ ÜÇLÜ ZİRVE

İranlı muhataplarımızla temaslarımıza ikili ilişkilerimizi tüm boyutlarıyla ele alma fırsatı bulduk. Farklı alanlarda 8 belge imzaladık İran ile. İkili ticaret hacmimizi 30 milyar dolara çıkarma hedefimiz var. Aramızdaki görüşme gerçekten samimi geçti. 8 anlaşmayı da imzalamak suretiyle buradaki konseyi başarılı şekilde tamamlamış olduk. Putin ile görüşmemiz çok daha farklı geçti. Putin – Zelenskiy olayında biz çok önemli bir rol oynuyoruz. Sayın Putin ile malum Batının yaklaşım tarzı siyasetçilere yakışan yaklaşım tarzı değil. Savaşın oluşturduğu konjektüre rağmen ikili ilişkilerimizdeki konuları ele aldık. Aramızda bazı anlaşmazlıklar var ama olumlu bir görüşme oldu. Terörle mücadele bir numaralı konuydu.Suriye, terör örgütlerinin yuvası haline gelmiş durumda. Dolayısıyla Suriye’ye karşı gerek Rusya gerekse İran’ın bir tavır belirlemesi gerekir. Özellikle Fırat’ın batısında ve doğusunda terör örgütü saldırılarına devam ediyor. Bu mücadelede kararlılığımızı bizzat aktardım.

YUNANİSTAN’IN PROVOKATİF ADIMLARI

Bizim 1- 1,5 ay kadar önce gel bir yemek yiyelim dedim. Vahdettin Köşkü’nde biz Miçotakis ile yemek yedik. Biz bundan sonra aramızda 3. bir ülkeyi sokmayalım. Biz ne yapacaksak direkt hattan görüşmelerimizi yapalım. Aradan geçti 3 hafta bir Amerika seyahati kongrede konuşmasında aleyhimizde birçok şeyler söyledi. Davos’ta da yine benzer şeyleri yaptı. Biz Türkiye’yiz. Efes Tatbikatı bunları baya çıldırttı. Bundan sonra benim artık Miçotakis ile görüşmem söz konusu değil. Yunanistan’da 5+4 9 adet Amerikan üssü var. 5 tanesi vardı 4’ü yeni açılıyor. Bunları adalara yerleştirme gayretleri var, Rusya’ya karşı kurulduğunu söylüyorlar. Yunanistan bizim güvenlik ihtiyaçlarımız için uçak almamızı engellemeye çalışıyor. Ne gerekiyorsa vakti, saati geldiğinde Türkiye olarak yaparız. 

F-16 SATIŞINA YUNANİSTAN ŞARTI

Görüşmede ikili ilişkilerimize ve bölgesel konulara dair fikir alışverişinde bulunduk. Sonra bu nereden çıktıysan Yunanistan ile ilgili konular gündeme geldi. Bu tür şartlar Türkiye için geçerli değil, olacak iş de değil. Yönetimin bu net tutumunu olumlu gördüm. ABD yönetimi bu desteğini görünür kıldıkça kongredeki bazı odakların F-16 talebimizi engelleme girişimlerini hızlandırdıklarını görüyoruz. Olumlu bir kararın çıkabileceğine inanıyorum dedim.

KÖRFEZ ÜLKELERİYLE İLİŞKİLER

BAE bir ortak teknoloji fonu tesis edildi.  Suudi Arabistan makamlarının da iş adamlarımızın sorunlarının giderilmesi konusunda yoğun bir gayret içerisinde olduklarını görüyoruz. Son dönemde İsrail ile ilişkilerimizi ve diyaloğumuzu geliştiriyoruz. 15 yıl aradan sonra İsrail’den ülkemize bir ziyaret oldu. Mısır ile ilgili sürecin de alt düzeyde devam ediyor. Üst düzeyde de bu işin olmaması söz konusu değil. Yeter ki birbirimizi anlayalım. Olmaması diye bir sebep yok.

ERMENİSTAN İLE NORMALLEŞME

Başbakan Paşinyan ile her iki ülkenin dini bayramları kapsamında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Normalleşme süreciini de konuştuk. Baştan itibaren zaten bizim kırmızı çizgimiz Azerbaycan’dı. Biz Ermenistan ile normalleşme sürecinde kararlıyız. İyi komşuluk ilişkilerini hedefliyoruz. Azerbaycan ile eş güdüm içinde Ermenistan ile olan bu yaklaşımı geliştiriyoruz.

IRAK DUHOK’TAKİ SALDIRI

Öncelikle bu PKK bunların alışılmış terör eylemlerinin bir benzeri. Aynı şekilde bunu Irak’taki dostlarımıza da söyledik. Bu terör örgütlerinin bugüne kadar alışılmış olan eylemlerinden bir tanesidir. Dert Türkiye ile Irak arasındaki bu olumlu gelişmeleri bozmak. Fırat’ın doğusu hala sıkıntılı. Burada ABD’nin maalesef olumsuz yaklaşımları var. Madrid’deki görüşmelerde de bunu söylediğim gibi Tahran’da da ABD’nin Fırat’ın doğusundan çekilmesinin gereği üzerinde durdum. Terör örgütleri bütün gücünü oradan alıyor. Biz bunu Trump’a da söylemiştik Biden’a da aynı şekilde söyledik. 

Amerika bundan öncede yaptı. Bu terör kamplarında eğitim vermişlerdir. Eğitim verme çalışmaları maalesef devam ediyor. Bu taziye yayınladıkları terörist kim diye bakarsınız o da tabii çok enterasan Türkiye’ye karşı terör eylemlerinde bulunan biri. ABD’nin terör örgütüyle iş tutması kendi kazdığı çukura düşmesi sonucunu doğuracaktır. Her düzeyde ve sürekli girişimlerimize rağmen ABD’nin PKK ile iş birliği devam ediyor.

SIĞINMACILARIN ÜLKELERİNE DÖNÜŞÜ

Biliyorsunuz biz şu anda 250 bin briket ev yapmayı planlıyoruz. Ve bunları biz AFAD’ımızla beraber yapıyoruz. AFAD’ın koordinesinde şu ana kadar 100 bine yakın konutu bitirdik. Şimdi yeni çalışmaya gireceğiz. Buralara bizdeki mültecilerden geri dönüşleri ama kendi istekleriyle bu dönüşleri artıralım diyoruz. Ve bunu başarabilirsek bu sayı 1 milyonu bulur. 

MİT’İN NOKTA OPERASYONLARI

İstihbarat kendine has gizlilik içerisinde bunların takibini yapıyor. Nokta atışlarla da bulduğu yerde işlerini bitiriyor. Başarılı operasyonlarına istihbarat örgütümüz devam edecek. 

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

Haziran ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 78-79 bu seviyelere ulaştı. Hayat pahalılığının yükünü azaltmak amacıyla gerekli tüm adımları da gecikmeksizin atıyoruz. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığımız ve ekonomi yönetimimizle birlikte çalışıyoruz. Kur korumalı TL mevduat ile katılma hesaplarına vatandaşlarımızın ilgisi yüksek oldu. Tasarruflarını TL’de değerlendirmek isteyen vatandaşlarımıza alternatif sunmak amacıyla GES ihracını gerçekleştirdik. Düzenlemelerimiz fiyat artışlarındaki hızını da yavaşlattı. Petrol fiyatlarında düşünün olumlu etkilemesini bekliyoruz. Yıllık enflasyonda düşüşü önümüzdeki Şubat – Mart itibarıyla belirgin bir şekilde görmeye başlarız.

Kayseri’de resmi rakam o gün 70 bin civarındaydı. Şimdi orada 70 bin kişinin o meydana gelmiş olması bir şeyi gösteriyor. Diyor ki çıkış yolu burası. Bu tabii yıl sonu itibarıyla tekrar gözden geçireceğimiz bir süreçtir. Bu hafta sonu mesela ben Ordu’ya gidiyorum. Ordu’da da herkesin beklentisi acaba fındık fiyatları ne olacak?

EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ

Bu konular üzerinde özellikle Vedat Bey çalışmaları sürdürüyor. Bu çalışmalarda da belli bir takvim var. Ek gösterge konusu biliyorsunuz yıllardır gündemde olan bir konuydu. Ocak ayında tarihi adım atarak asgari ücretten vergi alınmaması yönünde düzenleme yaptık. Çalışanlarımızın her zaman yanında olduğumuzu ispatlamış olduk.

Biz göreve geldiğimizde hatırlayın, üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 liracık bir de üniversite öğrenclerinden ne alınıyordu harç. Harcı Bay Kemal mi söyledi de kaldırdık? Harcı da biz kaldırdık 45 liradan şu anda 650 lira yeni bir zam ile çalışmalar devam ediyor 850 lira gibi bir noktaya gelecek. Sadece anapara. Biz öğrencilerimizi kesinlikle muhalefetin yaklaşımlarına ezdirmeyiz.

Mesela bir örnek vereyim, Yavuz Sultan Selim Köprüsü yapılırken köprünün yapılmaması için denizden motorlarla Anadolu Kavağı’na geldiler oralarda gösteriler yaptılar. Şu anda yoğun bir şekilde trafiği var ve Anadolu – Avrupa yakasında otomobiller burada yoğun bir şekilde çalışıyor. Ekonomi olarak battık diyenler var ya onlara cevap oralardan geçen otomobillerdir. Onlar bir şeyi gösteriyor: Demek ki bu ülke batmış falan değil. Osmangazi Köprüsü yine aynı şekilde daha önce malum İzmit Körfezi’ni dolaşıyorduk.

YERLİ OTOMOBİL TOGG

Şimdi üretim süreci TOGG’un devam ediyor. Hedefimiz bu yıl içerisinde çıkartıp keyfini beraberce tatmak. Bursa Gemlik’te yer alacak fabrika inşaatı Temmuz 2020’de başlamıştı. 1,6 km test pisti tamamlandı. Tesislerin seri üretime hazır hale gelmesiyle ilk seri üretim araçlar bu yılın son çeyreğinde inşallah banttan inecek.

2023 SEÇİMLERİ

Biz millete hizmet için rakip olmayınca kendimizle yarışıyoruz. 2023 seçimlerini galip çıktığımız tüm seçimlerden daha önemli görüyoruz. Bu seçimi bir dönüm noktası olarak görüyoruz. Seçimlerin kazası, telafisi olmaz. Bütün bir ülke kaybeder. AK Parti’nin kazanması Türkiye’nin kazanması demektir.

MUHALEFETİN 6’LI TOPLANTILARI

Biz Cumhur İttifakı olarak kendimizden sorumluyuz. Adayımız belli. Bu ittifak kimi çıkarır bizi ilgilendirmiyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.