Ekrem Karakaya’nın vefatına ait yayın yasağı kararına Celal Ülgen’den reaksiyon

Konya 5. Sulh Ceza Hakimliği, Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesine ait yayın yasağı getirdi. Karara reaksiyon gösteren hukukçu Celal Ülgen, “Bu durum hukuksal bir gaftır” dedi.

Konya 5. Sulh Ceza Hakimliği, Dr. Ekrem Karakaya’nın Konya’da öldürülmesinin akabinde soruşturma tamamlanıncaya kadar, görsel ve toplumsal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada olaya ait bireylerin, olay yerine ilişkin imgelerin ve her türlü haberin yasaklanmasına karar verdi. Yayın yasağı kararına ünlü hukukçu Celal Ülgen reaksiyon gösterdi.

“KİMSE BU TÜRLÜ BİR KARAR VERME HAKKINA SAHİP DEĞİLDİR”

Konya 5. Sulh Ceza Hakimliğinin verdiği 06.07.2022 gün ve 2022/2826 D. İş Sayılı ‘her türlü haberin’ yayınlanması yasağına ait görüşlerini aktaran avukat Celal Ülgen, “Kimse ya da rastgele bir yargıç bir hukuk sisteminde bu türlü bir karar verme hakkına sahip değildir” dedi.

“HABER KONUSU YAPILMASI CÜRÜM OLUŞTURMAZ”

Ülgen, “Eğer hedef Türk Ceza Kanunu’nun 285 inci unsurunda yer alan soruşturmanın selameti ise bu yasanın 6. fıkrası bile ‘(6) Soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin haber verme hudutları aşılmaksızın haber konusu yapılması hata oluşturmaz’ biçimindedir. O vakit siz ne yapıyorsunuz?” sözlerini kullandı.

“HUKUKİ BİR GAFTIR”

Ülgen, yayın yasağıyla ilgili değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

* “Basın Kanunu ‘görsel, toplumsal medya’ olarak belirtilen mecraları kapsamadığı halde kararda görsel, toplumsal medyanın ve de niyet özgürlüğü ile kelam ve tabir özgürlüğünü de kapsam içine alınması işlev gaspı oluşturmuştur. Bu durum hukuku bir gaftır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.