‘Eğitimli değil dindar nesil’

‘Eğitimli değil dindar nesil’

‘Eğitimli değil dindar nesil’

Meral DANYILDIZ

Milyonlarca öğrenci, pandemi döneminde eğitime ulaşmakta büyük zorluk yaşarken İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı, kentteki cami ve Kuran kurslarında din öğretiminin başlayacağını açıkladı. Maşalı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü işbirliğiyle çocukların değişik aktivitelere de katılacağını söyledi. Pandemi boyunca dezavantajlı öğrencileri adeta görmezden gelen Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Telafide Ben de Varım” programı kapsamında başlattığı dini eğitim de bugün başlıyor.

Konuyu BirGün’e değerlendiren Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, eğitimin kamusal bir hak olduğuna dikkat çekerek “Eğitim emekçileri eliyle yürütülür. STK veya başka kurum ve kuruluşlara devredilemez. MEB, eğitimin dinselleştirilmesi sürecini siyasi iktidarın temel hattı olarak hız kesmeksizin yaşama geçiriyor. Protokoller, işbirlikleri, yaz okulu telafi programı adı altında eğitim kurumlarını dini yapılara teslim ediyor. MEB’e bağlı olmasına rağmen Din Öğretimi Genel Müdürlüğü özel bir yapı gibi davranıyor. Dini içerikli çalışmaları tüm okul türlerinde faaliyet gösteriyor” dedi.

EĞİTİME BÜTÇE

Öğrencilerin kamusal, laik ve bilimsel eğitim hakkının ihlal edildiğinin altını çizen Çetin, MEB eliyle açıklanan telafi eğitim programının öğrencilerin yaşamında herhangi bir karşılığı olmadığını aktardı. Başta yoksul ailelerin çocukları olmak üzere, dezavantajlı tüm öğrencilerin tespit edilmesi gerektiğini belirten Çetin, sözlerini şu ifadelerle noktaladı: “Acilen gerekli bütçe ayrılmalı, öğrencilerin ihtiyaçlarının gerçek bilgisine sahip olan öğretmenlerin söz ve karar sürecinin esas olduğu bir program yaşama geçirilmeli. Eğitim kurumlarının tamamını dinselleştirmeyi hedefleyen tüm faaliyetlere bir an önce son verilmeli. Telafi eğitimi sürecinde Kuran eğitimi ya da buna benzer dini bilgilerle ilgili eğitim süreci uygulanması programın içeriğine uygun değil. Dindar nesil yetiştirmeye uygun bir atraksiyon olarak görüyoruz bunu.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.