Dünya Dışı Varlıklar Bizi Hayvanat Bahçesindeki Hayvanlar Gibi mi İzliyor? Hayvanat Bahçesi Hipotezi Nedir?

Haklarında birçok teori ve hipotez sunulan dünya dışı varlıklar hakkındaki hayvanat bahçesi hipotezi nedir, içeriğimizde sizler için derledik. ??

Kaynak: https://science.howstuffworks.com/spa…

Dünya dışı yaşam geçmişten günümüze hep sorgulanan “Acaba koskoca evrende bizden başka kimse yok mu?” diye sorulan bir bilinmezdir.

Hakkında birçok teoriler, hipotezler üretilen dünya dışı yaşam için içeriğimizde ele alacağımız konu Hayvanat Bahçesi Hipotezi.

Hayvanat bahçesi hipotezi, Fermi Paradoksu ile ilişkili.

Fermi paradoksuna göre dünya dışı yaşamın var olma olasılığı oldukça yüksek ama bu varsayımı kanıtlayabilecek hiçbir şey yok.

Yani bu teoriye göre uzaylıların var olduğu ancak insanlardan saklandıkları savunulmakta.

Hayvanat bahçesi hipotezinde ise dünyanın bir tür hayvanat bahçesi olduğundan uzaylılarınsa bizi gözlemlediğinden bahsedilmekte.

Ayrıca başka bir görüşe göre, hayvanat bahçesi hipotezindeki gibi uzaylılar bizi izliyor ancak bizimle konuşmuyorlar çünkü biz onların yürüttüğü deneyin bir parçasıyız.

Gök bilimci William I. Newman ve Carl Sagan’ın kaleme aldıkları Galactic Civilizations: Population Dynamics and Interstellar Diffusion’da varsayımsal ileri bir uygarlığın amaçlarını ve inançlarını tahmin etmenin imkansız olduğundan bahsetmişler.

Aynı zamanda hayvanat bahçesi hipotezine göre dünya dışı varlıklar bulunmak istemedikleri ve bunu sağlayabilecek teknolojik yetkilere sahip oldukları için görünmez ve bulunmazlar.

Bu sebeple de bahsi geçen hipotez çürütülebilir ancak herhangi bir gözlemle doğrulanamaz.

Araştırmacı Jean-Pierre Rospars, konuyla alakalı METI çalışma toplantısında dünya dışı canlıların bir tür galaktik karantina uyguladığından bahsetmekte.

Yaptığı konuşmada aynı zamanda onlar hakkında olası bir bilgi edinebilme durumunda kültürel açıdan oldukça etkilenebileceğimizi de eklemiş.

Siz Hayvanat Bahçesi Hipotezi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce böyle bir durum söz konusu olabilir mi, yorumlarda buluşalım??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir