Drone Ehliyeti Alınması Zorunlu Mu?

Drone Ehliyeti Alınması Zorunlu Mu?

Son yıllarda birçok kişi tarafından tercih listesinin başında drone yer almaktadır. İnsanlar tarafından bir trend haline gelen bu alet özellikle fotoğrafçılar için iş alanında daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Hobi olarak kullanmak isteyenler için bir eğitim alıp ehliyet almak söz konusu olmasa da iş yani ticaret alanında kullanmak isteyenler için drone ehliyeti almak zorunlu kılınmıştır. 2016 yılından beri yürürlüğe girmiş olan bu ehliyet zorunluluğu çoğu kişi tarafından yadırgansa da, özellikle dışarıdaki kesim bu zorunluluğu mecburi kılmıştır. Belirli bir sınır getiren devlet 25 kg üstünde olan her drone mevzuatı için eğitimi şart koymuştur. Ancak 25 kg’ın altında bile olsa eğer ticari amaçla kullanılacaksa mutlaka ehliyeti alma zorunluluğu vardır.

Hobi İçin Kullanılan Drone’lerde Ehliyet Gereği Var Mıdır?

Şehir dışında veya özel bir mülkün olmadığı arazi tarzı bölgelerde hobi amaçlı drone uçuşu gerçekleştirilir. Bunun için Sivil Havacılık Yönetimi’nden alınacak olan eğitime gerek yoktur. Yalnızca eğer şehir içinde izinsiz bir şekilde drone kullanımı gerçekleştirilirse cezai uygulama şartı getirilmiştir. Halka açık ve kullanımına izin verilen yerlerde şehir içinde de bazı bölgelerde izin verildiği sürece drone kullanımı gerçekleştirilebilir. Satın alacak olan kişinin 500 gr ağırlığında bir drone’u varsa eğer herhangi bir ehliyet almasına gerek kalmayacaktır.

3 thoughts on “Drone Ehliyeti Alınması Zorunlu Mu?

  1. küçük çaplı hobi amaçlı drone kullanımları için ehliyet gerekmemesi gayet güzel bir durum, detaylı bilgi aktardığınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir