Dişlerin Sararmasını Önlemek Elinizde! İşte Sararmayı Önleyen O Mucizevi Yöntemler!

Hepimiz renk atmasını önlemenin bir yolunun sigara içmemek olduğunu biliyoruz. Lakin dişlerimizde renk bozulmasını önlemek için öteki neler yapabiliriz yahut yapamayız. Gelin daima birlikte göz atalım.

GÜNDE İKİ SEFER FIRÇALAYIN

Diş fırçasını nizamlı olarak kullanın. Ayrıyeten diş fırçasını yarım dakika fırçaladıktan sonra geri koymayın. Dişlerinizi fırça ile dairesel hareketler yaparak en az iki dakika fırçalayın. Plakayı çıkarmanın en âlâ yolu budur. Plakayı çıkarmak için gereğince yeterli fırçalamıyor musunuz? Bu tartar ile sonuçlanabilir.

ELEKTRİKLİ DİŞ FIRÇASI SATIN ALIN

Fırçalamadan bahsetmişken, elektrikli diş fırçaları ekseriyetle olağan fırçalardan daha fazla plak çıkarır. Plakların düzgün biçimde çıkarılması, tartar oluşumunun daha uzun süreceği manasına gelir (eğer olursa). Sonuçta tartar, renksiz dişlerin en büyük nedenlerinden biridir.

DİŞ FIRÇANIZI HER ÜÇ AYDA BİR DEĞİŞTİRİN

Dişlerinizi günde en az iki sefer fırçalıyorsanız, fırça başlığınızı yahut diş fırçanızı nizamlı olarak değiştirmelisiniz. Diş fırçası yıpranmışsa, plak çıkarmak daha da zorlaşacaktır; fırçayı çabucak değiştirmelisiniz.

“BEYAZ” YEMEK YİYİN

Birçok renklendirici içeren yiyecekler dişleriniz için pek yeterli değildir. Bu nedenle, renk bozulmasını önlemek için diyetinize daha fazla beyaz yiyecek ekleyin. Tavuk, pilav ve balık düzgün seçeneklerdir.

ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİNİZİ SINIRLAYIN

Kahve, çay ve kırmızı şarabın birkaç ortak noktası vardır. Üçü de sıvıdır ve hepsi tanen içerir. İçeceklerdeki bu kimyasal bileşikler diş minesine saldırır, bu da dişlerinizin sararmasına neden olur. Kahve ve çay tüketiminizi sonlandırmayı deneyin.

SAKIZ ÇİĞNEYİN

Sakız çiğnerken ağzınızdaki asitleri nötralize eden tükürük üretirsiniz. Ayrıyeten çiğneme hareketleri dişlerinizdeki yiyecek parçacıklarını da uzaklaştırır. Keyifli dişler için şekersiz sakız çiğneyin.

ÇİĞ ZERZEVAT YİYİN

Atıştırmalık olarak çiğ zerzevat yemek yalnızca son derece sağlıklı olmakla kalmaz, birebir vakitte dişlerinizin rengi için de düzgündür. Çıtır sebzeler dişlerinizdeki plak için bir çeşit çözücü vazifesi görür. Böylelikle hem karnınızı doyurur hem de dişlerinizi temizlersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.