Demir cevheri 10 ayın en düşüğünde

Çelik üretiminde kullanılan ham husus , evvelki seansı yüzde 5,1 düşüşle kapattıktan sonra cuma günü ton başına 94 dolarının altına geriledi. Demir cevheri bu hafta şimdiye kadar yaklaşık yüzde 12 kıymet kaybetti ve bu, temmuz ortasından bu yana en büyük düşüşü olacak.

PİYASA GÖZLEMCİLERİ ÇELİK FİYATLARINA TABAN GETİRİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜ

Bloomberg HT’de yer alan habere nazaran, Chengdu mega kentindeki kapanma kararı, Çin’in eylül ve ekim aylarında en ağır inşaat dönemine girdiği devirde geldi. Piyasa gözlemcileri, bilhassa ülkenin inşaatçılarının 2008 mali krizinden bu yana en berbat birinci yarı yıl çıkarlarını açıkladıktan sonra, emlak kesimini neredeyse bir yıl süren karışıklıktan çıkaracağını ve çelik fiyatlarına taban getireceğini ummuştu.

Çin’de inşaatla ilgili çeliğe olan talep, tekrar ortaya çıkan pandemi hadiselerinin ne kadar çabuk ortadan kaldırılabileceği ve karantinaların ticari faaliyetlere ne kadar şiddetli yansıyacağı ile test edilecek.

Çelik üreticilerinden biri olan Benxi Iron & Steel Group, toplumsal medya hesabında paylaştığı bir bilgi notunda virüsün yayılmasını önlemek maksadıyla fabrika işçisini yarıya indireceğini açıkladı.. Öbür büyük fabrika operatörlerinin de benzeri bir karar alması durumunda, çelik üretimi ve demir cevheri talebinin daha da etkilenebileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.