Çavuşoğlu, Ukraynalı mevkidaşı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya temaslarının ardından Ukraynanın Lviv kentine geldi. Çavuşoğlu bugün Ukraynalı mevkidaşı Dmitro Kuleba ile Lviv’de bir araya geldi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Çavuşoğlu, “İki ülkeye (Rusya-Ukrayna) ziyaretin neticesinde ateşkes umudumuz biraz daha artmıştır. Yakınlaşma olduğunu gördüğümüz konularda bir anlaşma zemini olursa iki liderin bir araya gelme olasılığı var” dedi.

Çavuşoğlu, Mariupol’de 100’den fazla Türk vatandaşının bulunduğunu açıklarken, “tahliyelerin yapılabilmesi için taraflara 24 saatlik ateşkes teklif ettik.” dedi.

Kuleba ise Çavuşoğlu’na “Kararlılığınız, cesaretiniz ve şahsen ziyaretiniz, Türkiye’nin aktif bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor. Türkiye’yi garantör olmasını istediğimiz ülkeler arasında görüyoruz” dedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, Ukraynalı meslektaşım Dmytro Kuleba ile Antalya’dan sonra bu kez Lviv’de buluştuk. Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimizi bir kez daha dile getirdik. Bu savaşı sona erdirmek ve kalıcı bir ateşkes sağlamak için çabalarımız devam edecek dedi.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Ukrayna Devlet Başkan Zelenski ile telefonda görüştüğünü ve bugün de Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini dile getirdi.

AYRINTILAR GELİYOR…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.