Buga Girmek Nedir? Bug Terimi Nedir?

Buga Girmek Ne Demek?

“Buga girmek” tabirini kimileri hiç duymamış olabilir, ancak bilgisayar ve internetle iç içe olanlar, bilgisayar oyunları oynayanlar bu tabiri sık sık kullanır. Peki, Buga girmek ne demek? Bug, kelime anlamı olarak böcek demektir. Mark2 isimli bilgisayarın devrelerine kanatlı bir böcek girmiş ve bilgisayarın çalışmasını engellemiştir. Böceğin bulunup bilgisayardan çıkarılmasıyla sorun çözülmüş, bu olaydan sonra bilgisayarla ilgili sistemsel hatalara Bug, yani böcek adı verilmiştir. Burada bahsedilen böcek, sistemlerdeki işlevsel bir hatadır. Sistem açığı olarak da nitelendirilebilen Bug, çeşitli uygulama ve programlarda kullanıcıların karşısına çıkabilir. Teknoloji ve bilgisayar kategorisiyle iç içe olanların bu bilgiye sahip olduğunu düşünmekteyim.

Bilgisayar oyunlarında oyunun takılması, karakterin aynı hareketi sürekli tekrarlaması Bug olarak adlandırılabilir. Oyunda item bulamamak, normalde yapılabilen bir işlemi yapamamak da Bug olarak adlandırılabilir. Bug, sistemsel hatalardır ve web siteniz Buga girerse, hackerler tarafından Bug tespit edilerek sitenize saldırı yapılabilir. Öyle ki bu durumda bazen başka sitelere bile saldırı düzenlenebilir.

Bilgisayar programcılarının canını bir hayli sıkan Bug, program yazarken yapılan hatalardır. Bu hataları tespit edip düzeltmek, yazılımcıların çok fazla vaktini alır. Hatta kimi zaman program kodu yazmaktan çok daha zor ve çetrefilli bir işe dönüşebilir. Çünkü bu hata sebebiyle program, olduğundan farklı bir hale gelir ve işleyemez olur. Özet olarak, Buga girmek ne demek sorusunun cevabı, bilgisayar programları, oyunlar ve web sitelerinde sistemsel hatalarla karşılaşmaktır, şeklinde verilebilir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*