Brent petrolün varil fiyatı 114,04 dolar

Dün 114,79 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 114,24 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.14 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,18 düşüşle 114,04 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 111,64 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi düşüşte, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Rusya’dan petrol ithalatının yasaklanmasını öngören yeni yaptırım paketinde uzlaşma sağlayamaması tesirli oldu.

AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dün Brüksel’de gerçekleştirilen AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Rusya’ya yönelik 6. yaptırım paketinde mutabakata varılamadığını, petrol yasağı konusunda oy birliği zorluğuyla karşı karşıya olduklarını belirtti.

AB Komitesi, ay başında üye ülkelere Rusya’dan ham petrol tedarikinin 6 ay içinde, rafine eser tedarikinin de yıl sonuna kadar evreli olarak kaldırılmasını da içeren 6. yaptırım paketi taslağını göndermişti. Kimi üye ülkelerin ters tavrı nedeniyle yaptırım paketi içeriğinde kimi değişiklikler yapan AB Kurulu, Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya Rusya’dan petrol ithalatında ek müddet tanımıştı.

Kelam konusu ödünlere karşın Macaristan hala ikna edilemedi.

Çin ve ABD’de açıklanan dataların ekonomik büyümeye yönelik telaşları artırması da fiyatları baskılamaya devam ediyor.

Çin’de dün açıklanan sanayi üretimi ve perakende satışlar bilgilerinin ülke iktisadının ikinci çeyrekte küçüleceği tasalarını artırmasının akabinde ABD’de New York Fed imalat endeksi de mayısta eksi 11,6’ya gerileyerek bölümde daralmaya işaret etti.

Kelam konusu kaygılara rağmen Çin’de Kovid-19 hadise sayılarının bölgesel de olsa gerilemesi iyimserliğin artmasını sağladı.

Çin’de Omicron varyantının tetiklediği Kovid-19 salgınının denetim altına alınmaya çalışıldığı Şanghay’daki kısıtlamaların, haziran başında kaldırılması hedefleniyor.

Başşehir Pekin’de ise birinci kere 22 Nisan’da görülen Omicron varyantını taşıyan lokal kaynaklı olayların yol açtığı Kovid-19 salgınına yönelik önlemler devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 114,63 ile 115,34 dolar aralığının direnç, 113,92 ile 113,21 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.