Avrupa vatandaşını artırımlara ezdirmedi

Döviz kurlarındaki artış ve petrol varil fiyatlarının yükselmesi nedeniyle Türkiye’de akaryakıta her hafta gerisi gerisine artırımlar yapılırken, Avrupa ülkeleri tam aksisi halde akaryakıtta indirim yapıyor.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya ağır ambargolar uygulayan Avrupa, Rusya’dan petrol eserleri tedarikini azaltsa da vatandaşlarını mağdur etmiyor.

TOPLU ULAŞIM TEŞVİKİ

Benzin ve motorine direkt indirimler yapılırken, toplu taşıma da teşvik ediliyor. Başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri, otobüs ve tren üzere toplu ulaşım araçlarında aylık abonman kartlarını çok ucuz düzeylere çekerek, vatandaşların şahsi araçlar yerine bunları kullanmalarını sağlıyor. Avrupa’da akaryakıt takviyeleri sayesinde enflasyondaki artışın da büyümesinin önüne geçiliyor. Bununla birlikte çeşitli vergi indirimleri ile Avrupalıların karbon ayak izini azaltması da sağlanıyor.

Hükümet, akaryakıta arkası arkasına gelen artırımları dünyadaki fiyatların da artmasıyla savunurken, Avrupa ülkelerinde akaryakıta indirim haberleri geliyor. İşte akaryakıta indirim yapan Avrupa ülkelerinde son durum…

NE YAPTILAR?

Almanya: 6 milyar Euro takviye verildi

Benzine 30 sent, motorine 15 sent vergi indirim takviyesi geldi. Benzincide fiyatlar yüzde 35’lere varan oranda geriledi. 9 Euro’luk aylık tren biletlerine ilgi büyük. Verilen toplam takviye 6 milyar Euro’yu buluyor.

Fransa: Benzinin litresine 15 sent indirim

Yaklaşık 1.5 aydır akaryakıt alan herkese litre başına 15 sent indirim yapılıyor. Kampanyanın 4 ay devam etmesi planlanırken, indirimler kasada direkt yansıtılıyor. Bu takviyenin maliyeti 2 milyar Euro civarında.

Polonya: Akaryakıtta KDV sıfırlandı

Yüksek enflasyon nedeniyle planlanan akaryakıt vergisi ertelenirken, akaryakıtta KDV sıfırlandı. Yeni verginin ne vakit geleceği belirli değil. Üstün akaryakıtın litre fiyatı 1.60 Euro. Dizelin litre fiyatı ortalama 1.55 Euro.

Hollanda: Takviye paketi 2.8 milyar Euro

Akaryakıt vergileri yüzde 21 düşürüldü. 2.8 milyar Euro’luk takviye paketi hayata geçirildi ve akaryakıt 17 sent, motorin ise 11 sent ucuza satılıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.