Avrupa kavruluyor: Yalnızca 1 ayda binlerce kişi öldü

Avrupa kıtası genelinde geçtiğimiz ay hava sıcaklıkları önemli artarken özellikle temmuz ortasında, bilhassa de 18-20 Temmuz’da tepeyi gördü. Politico Europe sitesinde yayımlanan habere nazaran, İngiltere ve Almanya’da temmuzda sıcaklıklar 40 derece ölçülürken Avrupa genelinde tıpkı periyotta kuraklık, orman yangınları ve hava kirliliğinde de artış gerçekleşti.

Avrupa’nın birden fazla ülkesinde bilgiler, temmuz ortasında hayatını kaybedenlerin sayısında artış olduğuna işaret ederken uzmanlar, bunun sıcaklık kaynaklı olduğunu savunuyor.

Kovid hariç olağandışı sayıda ölüm

Almanya’da kelam konusu haftada birinci belirlemelere nazaran Kovid-19 kaynaklı olanlar hariç son 5 yılda görülenden 3 bin fazla mevt kayıtlara geçti. İngiltere’de de tıpkı periyotta 1180 kişi hayatını kaybetti.

Termometrelerin 45 dereceyi gösterdiği İspanya ve Portekiz’de de temmuz ortasında vefatlar, evvelki yıllara nazaran en yüksek düzeye ulaştı.

Temmuz ortasında İspanya’da son 5 yıldaki ortalamadan en düşük 2 bin 700, çok sıcakların vurduğu Hollanda’da da evvelki yıllara oranla birebir devirde 559 fazla vefat kayıtlara geçti.

İklim değişikliğinin bir sonucu

Aşırı sıcaklar ve susuzluğun teneffüs rahatsızlıkları çekenlerle kalp hastalarının yanı sıra Alzheimer üzere hastalıkları bulunan şahıslar için risk faktörü olduğu kaydediliyor.

Öte yandan uzmanlar, çok sıcak hava dalgasının iklim değişikliğinin sonucu olduğuna işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.