Avrupa Birliği, Venezuela’ya yaptırımları uzattı

Avrupa Birliği, Venezuela'ya yaptırımları uzattı
Avrupa Birliği, Venezuela'ya yaptırımları uzattı

Avrupa Birliği (AB), Venezuela’ya yönelik yaptırımları 1 yıl uzattığını açıkladı. Yaptırımların Venezuela halkına zarar vermeyecek şekilde tasarlandığı iddia edildi.

Avrupa Birliği, Venezuela'ya yaptırımları uzattı

Avrupa Birliği (AB), Venezuela’ya yönelik yaptırımları 1 yıl uzattığını açıkladı.

AB Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre, uzatma kararının gerekçesi, Venezuela’da ‘demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı ilkelerini zedeleyen siyasi, ekonomik, sosyal ve insani kriz’ olduğu iddia edildi.

AB’nin Venezuela yaptırımları, silah ambargosu ve ülke içindeki baskıda kullanılan malzemelere yönelik ambargo ile ‘insan hakları ihlalleri ve demokrasi ile hukukun üstünlüğüne zarar vermek’ iddiasıyla sorumlu tutulan 36 yetkili hakkında seyahat yasağı ve varlıkların dondurulmasını içeriyor.

Açıklamada, Venezuela’ya yönelik tedbirlerin ülkeye siyasi istikrar gelmesi için ortak demokratik çözümleri teşvik etmeyi amaçladığı, Venezuela halkına zarar vermeyecek şekilde tasarlandığı öne sürüldü.

AB, Venezuela’ya yönelik yaptırımların başladığını ilk olarak Kasım 2017’de duyurmuştu. Yaptırım uygulananlar arasında bazı eski ve mevcut bakanlar, istihbarat ve yargı yetkilileri gibi kişiler bulunuyor.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, AB’nin yaptırım listesini Haziran 2020’de genişletmesi üzerine AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Isabel Brilhante Pedrosa’yu “istenmeyen kişi” ilan etmiş ve ülkeden ayrılması için 72 saat süre vermişti. Maduro, daha sonra bu kararını geri çekmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*