Arçelik, Ar-Ge’de kadın gücünü WE-inTech ile globale taşıyor

Arçelik’in mühendislik ve Ar-Ge alanlarında çalışan kadınların kariyer gelişimlerine destek olmak ve onları teşvik etmek üzere başlattığı ‘WE-inTech’ programının üç gün boyunca devam eden atölye çalışmalarında katılımcılar dünyanın dört bir yanından sektör uzmanları ve araştırmacıların yanı sıra Arçelik, Arctic, Defy ve Dawlance ekipleriyle de bir araya geldi. Bir yıl sürecek program boyunca katılımcılar, kariyer gelişimi ve teknik eğitimlerin yanı sıra mentorluk desteği de alarak, ilgili markaların devam eden projelerinde çalışma imkanı bulacaklar.

Arçelik’in 2019’da ilk olarak Türkiye’de ‘Sen Mühendissin, Bizimlesin’ adıyla başlattığı proje, üniversitelerin mühendislik, fen bilimleri ve matematik bölümlerinde öğrenim gören kadınlara, yeni nesil Ar-Ge ve teknoloji ile ilgili alanlarda çalışmaları için destek olup, cesaretlendirmeyi amaçlıyor.

Arçelik, bu yılın başında Koç Holding’in Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel liderliği doğrultusunda teknoloji ve inovasyon alanında toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak üzere önemli taahhütlerde bulundu. Küresel operasyonlarında STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarındaki kadın istihdam oranını 2026 yılına kadar yüzde 16’dan, yüzde 35’e çıkarmayı taahhüt eden Arçelik, WE-inTech programıyla Romanya (Arctic), Pakistan (Dawlance) ve Güney Afrika’daki (Defy) tesislerinde Ar-Ge ve inovasyon alanında kadın mühendislerin kariyer gelişimlerini destekliyor.

“İnovasyon alanında kadın gücünü artırmaya kararlıyız”

Konuya ilişkin açıklama yapan Arçelik Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nihat Bayız, “Arçelik olarak teknoloji ve inovasyon alanında kadın gücünü artırmaya kararlıyız. WE-inTech programıyla, üniversitelerin mühendislik, teknoloji, fen bilimleri ve matematik bölümlerinde eğitim gören kadınları desteklemeyi ve eğitimleri ile ilgili alanlarda çalışmaları için teşvik etmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Birleşmiş Milletler Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’nun teknoloji ve inovasyon alanlarında cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi vizyonunu küresel operasyonlarda yürüttükleri programlarla destek verdiklerini anlatan Bayız, sadece eğitimle sınırlı kalmadıklarını, kadınlara kariyerlerine Ar-Ge ve inovasyon alanında başlamaları için alan açan bir program sunma gerekliliği bilinciyle hareket ettiklerini aktardı.

2019’da Türkiye’de başlattıkları ‘Sen Mühendisin, Bizimlesin’ programını faaliyet gösterdikleri diğer ülkelere de genişletmeye karar verdiklerini kaydeden Bayız, “Romanya, Pakistan ve Güney Afrika’dan başlayarak tüm dünyada kadın mühendislere ulaşmayı, bu ülkelerdeki lider markalarımızla, kariyerlerini STEM alanlarında ilerletmeleri için onlara destek olmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.