Almanya’da DHKP-C’nin 3 yöneticisi tutuklandı

Almanya Federal Başsavcılığı, DHKP-C terör örgütünde üst seviye yönetici olduğu sav edilen Türk vatandaşları Özgül E., İhsan C. ve Alman vatandaşı Serkan K.’nin tutuklandığını açıkladı.

Almanya’da DHKP-C terör örgütünde üst seviye vazife aldıkları tez edilen 3 kişi tutuklandı.

Almanya Federal Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, Türk vatandaşları Özgül E.’nin geçtiğimiz pazartesi günü Heidelberg’de, İhsan C.’nin dün Bochum’da, Alman vatandaşı Serkan K.’nin ise geçtiğimiz salı günü Hamburg’da tutuklandığı bildirildi.

Federal Başsavcılık, Özgül E.’nin Ocak 2003 tarihinden bu yana DHKP-C’de faaliyet gösterdiğini belirterek, Nisan 2004’e kadar örgütün Amsterdam’daki merkez basın ofisinde üst seviye bir konumda bulunduğunu, çalışanlara iç irtibat ve raporların iletilmesi için talimatlar verdiğini ve düzmece kimliklerin dağıtımı üzere çeşitli misyonlarda bulunduğunu açıkladı.

Alman vatandaşı Serkan K. hakkında ise 2014-2018 yılları ortasında DHKP-C’de çalıştığı, örgütün gençlik komitesinin üyesi olduğu, 2015’ten itibaren Hamburg bölgesinde “bölge yöneticisi” ve DHKP-C “Kuzey Bölge Yöneticisi” olarak vazife yaptığı tabir edildi. Serkan K.’nin ayrıyeten DHKP-C örgüt üyelerinin eğitimi, propaganda faaliyetlerinin yürütülmesi, düzmece kimlik temin etme ve örgüt için finansal gelir elde etme hataları işlediği bildirildi.

Federal Başsavcılık, açıklamasında İhsan C.’nin Eylül 2015-2022 tarihleri ortasında DHKP-C’de “Güney Bölge Sorumlusu” olarak misyon aldığını, Almanya’nın Frankfurt, Darmstadt, Saarbrücken, Stuttgart, Ulm, Münih, Augsburg ve Nürnberg kentlerinde örgütlenme faaliyetleri yürüttüğünü tabir etti. İhsan C.’nin ayrıyeten örgütün propaganda faaliyetlerini yürüttüğü ve uydurma kimlik temin ettiği açıklandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.